Bahreyn ve Kuveyt ilk koronovirüs vakalarını duyurdu

Bahreynli yetkililer tarafından yapılan açıklamada İran’dan gelen bir vatandaşta virüs belirtilerinin görüldüğü belirtildi.

Koronavirüs vakasına sahip olduğunu duyuran bir diğer Arap ülkesi de Kuveyt. Kuveyt, aralarında bir İran’a seyahat eden bir Suudi Arabistan vatandaşı da olmak üzere üç koronavirüsü vakası olduğunu bildirdi.

İRAN’DAN TAHLİYE EDİLEN VATANDAŞLAR ARASINDA ÇIKTI

Kuveyt haber ajansı KUNA’da yer alan haberde, Körfez ülkesi Kuveyt’te görülen bu üç koronavirüsü vakasının, İran’ın Meşhed kentinden tahliye edilen 700 kişinin arasından tespit edildiğine yer verildi.

Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada, Kuveyt sağlık yetkilileri ile Suudi Arabistan vatandaşının tedavisi için irtibatta olduklarını ve hastanın iyileşinceye kadar Kuveyt’te kalacağı belirtildi.

Bir yetkili tarafından pazartesi günü yapılan açıklamada koronavirüsünün yayılmasına duyulan korku nedeniyle Irak’ın Kuveyt ile olan Safvan sınır kapısından geçişleri, Kuveyt’in talebi üzerine seyahat ve ticarete kapatıldığını duyurdu.

BAHREYN’DEKİ İLK VAKA

Küçük bir ada ülkesi olan Bahreyn de ilk koronavirüsü vakasını doğruladı. Bahreyn haber ajansında yer alan açıklamada, “Hasta, gereken testlerin yapılması, tedavi edilmesi ve özel uzman bir ekip tarafından gözetim altında tutulması için İbrahim Halil Kanoo Sağlık Merkezi’ne transfer edildi.

Sağlık bakanlığı, hasta ile temasa geçen herkesin sağlık kontrollerinden geçmesi ve gerektiği durumlarda izole edilmeleri için gereken bütün önlemleri aldı” ifadeleri yer aldı.

BAKANLIKTAN AÇIKLAMA

Bahreyn Sağlık Bakanlığı yaptığı açıklamada virüsü tespit etmek için Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği uluslararası standartlara uygun olarak daha önce virüs vakalarının görüldüğü ülkelerden gelen kişilerin 14 gün boyunca takip edilmesi dâhil olmak üzere çok sayıda önleyici tedbir aldığını da belirtti.

Bakanlık’ın yaptığı açıklamada, “Bakanlık, aralarında yüksek ateş, öksürme ve nefes almada zorluk yaşayan Covid-19 belirtileri gösteren ya da daha önce koronavirüs vakası görülmüş ülkelerden birine seyahat eden veya virüs teşhisi konulan herhangi bir konumdan insanla seyahat eden ya da enfekte olan birisi ile temas eden bütün vatandaşlarımıza ve sakinlerimize kendilerini izole etmelerini, 444 sağlık hattını aramalarını ve sağlık ekipleri tarafından kendilerine verilen talimatlara uymalarını ve başka insanlarla yakın temasa girmekten kaçınma çağrısında bulunuyor” dedi.

İRAN’DAN AÇIKLAMA: 12 KİŞİ ÖLDÜ

İran meclis sözcüsü yaptığı açıklamada İran’da 4 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve ülkede koronavirüsünden hayatını kaybedenlerin sayısının 12’ye yükseldiğini açıkladı.

Meclisin kapalı yapılan oturumunun ardından yarı resmi haber ajansı ISNA, Assadolah Abbasi, “Sağlık bakanlığı 12 kişinin hayatını kaybettiğini ve 47 kişiye de virüs bulaştığını duyurdu” açıklamasını yaptı.

AFGANİSTAN VE KATAR’DA ALARM

Afganistan Sağlık Bakanlığı da ülkenin ilk koronavirüs vakasını duyurdu. Doha merkezli havayolu şirketi Qatar Airways (Katar Havayolları) Pazar günü yaptığı açıklamada, İran ve Güney Kore’den gelen yolcuların karantinaya alınacağını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) pazartesi günü yaptığı açıklamada, Koronavirüsünün uluslararası acil bir durum olduğunu yineledi.

Cenevre merkezli örgütün artık bir hastalığı pandemi ilan etme gibi bir süreci bulunmuyor. Örgüt en son 2009 yılındaki H1N1 domuz grini pandemi olarak ilan etmişti.

DSÖ sözcüsü Tarık Jasarevic yaptığı açıklamada, Aralık ayında Çin’in Vuhan şehrinde ortaya çıkan yeni koronavirüsünü, 30 Ocak’ta PHEIC olarak da bilinen “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan ettiğini belirtti.

DSÖ sözcüsü Tarık Jasarevic, “Pandemi için resmi bir kategori bulunmuyor. DSÖ, bazı insanların 2009’dan aşina olduğu eski tanımlama sistemini kullanmıyor. IHR (Uluslararası Sağlık Tüzüğü) kurallarına göre DSÖ, uluslararası kamu sağlığı acil durumu ilan etti” ifadelerini kullandı.

Arab News