“Dünya Yemen’deki insani kriz için ayağa kalkmalı”

Geçtiğimiz hafta, Yemen’in İran destekli Husi isyancılarının Birleşmiş Milletler programlarından ülkeye gelen yardımların yarısını engellediği ortaya çıkarıldı. BAE Dışişleri Bakanı Doktor Enver Karkaş ise dünyayı Yemen’e yardım etmeye çağırdı.

Husiler yerel yönetim organlarına tahsis edilen milyarlarca doları hortumlamakla suçlanıyor. Bu durum, Yemen’de devam eden iç savaş nedeniyle ortaya çıkan dünyanın en kötü insani krizlerinden birini daha da kötü hale getiriyor.

YEMEN’DE AÇLIK, HASTALIK, ÖLÜM TEHLİKESİ

BAE Dışişleri Bakanı Doktor Enver Karkaş Pazar günü yaptığı açıklamada Yemen krizine küresel anlamda önem ve dikkat verilmemesinin endişe verici olduğunu söyledi.

Yemen’de mevcut durum gerçekten korkunç: BM Mülteci Ajansı’na göre, nüfusun yüzde 80’inin insani yardıma ihtiyacı var, yarısı açlık eşiğinde ve 2018’den beri bir milyondan fazla kolera vakası bildirildi. Milyonlarca hayatın tehlikede olduğu ülke için uluslararası toplum, isyancılar tarafından ayrıca sömürülen Yemen halkını bu insani felaketten çıkarmaya yardım etmelidir.

Yemen’de yaklaşık altı yıldır süren iç savaş ve çatışmalar sırasında Husiler; işkence, adam kaçırma, tecavüz veya şehirlere gelişigüzel bombalamaya kadar pek çok suç işledi. Husiler ayrıca, Suudi Arabistan’ın sınıra yakın bölgelerine saldırmak için insansız hava araçları ve uzun menzilli balistik füzeler kullandılar. Husilerin, bu tür vahşetlerden sorumlu tutulmaları haricinde, silah, bomba veya insan içermeyen ama daha ölümcül ve daha kalıcı sonuçları olan güçlü taktikler kullandıklarına odaklanmak da önemlidir.

HUSİLER YÜZÜNDEN MİLYONLARCA İNSAN ÖLÜM EŞİĞİNDE

Örneğin, isyancılar El Hudeyde gibi limanlardan gelen malların dağıtımını kontrol etme çabalarının bir parçası olarak, son zamanlarda ülkede dağıtılan tüm yardımlara yüzde iki vergi koymaya karar verdiler. Yardım kuruluşları ise savaş giderlerini finanse etmeyi amaçlayan bu adımı reddetti. Bir BM yetkilisi, yaklaşık 300 bin hamile ve emziren anneye ve çocuğa, altı aydan fazla bir süre boyunca besin takviyesinde bulunacak yardımların Husiler tarafından ‘yüzde ikilik vergi’ nedeniyle geri çevrildiğini söyledi.

Yemen’in açlıktan ölen nüfus için gelen yardım programlarının Husiler tarafından engellenmesinin sonuçları yıkıcı olacaktır. Husilerin yaptığı esasen; gıda, tıbbi bakım ve giyim gibi temel ihtiyaçları bulunan Yemenlilerin haklarını gasp etmektir. Verilere göre iki milyondan fazla Yemenli Husilerin bu zulüme eşdeğer uygulamalarından doğrudan etkilenmiştir. ABD, İngiltere ve Avustralya gibi donör ülkelerin hükümetlerinin yardımları kesmekle tehditleri ile isyancılara başka taraftan gelen milyarlarca dolar riski de göz önüne alındığında durumun ne kadar kötüleşebileceğini söylemek tahmin edilebilir.

BAE Dışişleri Bakanı Doktor Enver Karkaş, STK’lar da dahil olmak üzere tüm paydaşları Yemen ile ilgili birlikte çalışmaya çağırıyor. Dünya, -BAE dışişleri bakanının da dediği gibi- Yemen’in ‘sürekli ilgiye’ ihtiyaç duyduğunu da fark etmelidir. Gerçek bir uluslararası diyalog, Yemen’de hayat kurtarmak için çözüm bulma yolunda önemli bir ilk adım olacaktır.

The National