“Mekkeli kız” rap videosu Suudi Arabistan’da gündem oldu

Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde yaşayan kızları konu alan rap videosu ülkede yaşayan insanların tepkisine neden oldu. Videonun yapımında yer alan kişiler hakkında yasal işlem başlatılması talimatı verildi. Şarkıyı seslendiren sanatçının ise uyruğu henüz belirlenemedi.

MEKKELİ KIZLARI ANLATAN RAP ŞARKISI

‘Bint Makkah’ ya da ‘A Girl from Makkah (Mekkeli kız)’ isimli videoda, başörtü takan bir şarkıcı, bir kahve dükkanında kutsal şehirdeki kadınların özelliklerini anlatıyor. Videoda kızlar ve erkekler dans ederken görülüyor.

Tartışmalı şarkının sözlerinde, “Sıkı çalışmayı hak eden, iyi yetiştirilmiş Mekkeli bir kızım. Zor zamanlarda geri adım atmaz. Kendine arka çıkar” ifadeleri yer alıyor.

VİDEOYA SOSYAL MEDYADA TEPKİ YAĞDI

Şarkıya karşı çıkanlar, videonun Suudi Arabistanlı kadınları temsil etmediğini ve İslam’ın kutsal alanına ev sahipliği yapan Mekke’nin kutsal statüsüne zarar verdiğini ifade etti.

Videoya tepki gösterenler internette trend haline gelen #You_Are__Not_Makkah_Girls (Sen Mekkeli kız değilsin) etiketi ile tepkilerini ortaya koydu.

SORUŞTURMA BAŞLATILACAK

Gelen tepkilere yanıt olarak Mekkeli yetkililer yaptıkları açıklamalarında Mekke Valisi Prens Halid al Faysal’ın videonun yapımında yer alan kişiler hakkında yasal işlem başlatma kararı verdiğini belirtti.

Mekke yetkililerinden yapılan açıklamada, “Video Mekke halkının gelenek ve göreneklerine zarar veriyor. Soylu geçmişleri ve gelenekleri ile çelişiyor” ifadeleri yer aldı.

Konu hakkında yapılan bazı haberler, şarkıyı söyleyen rapçi kadının, Suudi Arabistanlı olmadığını ama Mekke’de ikamet ettiği bilgisine yer veriyor. Internet üzerinden tepki gösteren bazı kişilerde kadının, Afrika kökenli bir Suudi Arabistan vatandaşı olduğunu belirtiyor.

Gulf News