Suudi Veliaht Prens’ten Riyad’daki ana ve çevre yolları genişletme talimatı

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Riyad Kraliyet Komisyonu Yönetim Kurulu’na başkentteki ana yollar ve çevre yollarının geliştirilmesi talimatı verdi.

Veliaht Prens’in talimatı, ulaşım sisteminin geliştirilmesi, ülkenin Ortadoğu bölgesinde sürdürülebilir taşımacılık ve lojistik hizmetleri sağlamada önemli bir merkez olması ve 2030 Vizyonu çerçevesinde dünyanın en büyük metropollerinden biri olarak liderlik rolünün güçlendirilmesi amacını taşıyor.

Riyad’daki ana yollar ve çevre yollarını geliştirme programı, yeni yollar ekleyip, mevcut yolları güçlendirerek bunları birbirine bağlamayı ve toplamda 400 kilometrelik yolun geliştirilmesini içeriyor.

Bu programın uygulanması, şehrin bazı kısımlarının arter yollar ile birbirine bağlanmasına, çevre yolu ağı üzerinden şehirler arası trafiğin rahatlatılmasına, trafik hızının artırılmasına ve gelecekteki şehrin vizyonu ve stratejisi doğrultusunda kentsel gelişimin yönlendirilmesine katkıda bulunacak.

Ayrıca, şehrin ekonomik, kentsel, çevresel, kültürel ve turistik statüsünün geliştirilmesine, yatırımlar için tercih edilen bir hedef olarak rekabet edebilirlik düzeyinin yükseltilmesine de katkısı olacak.

Şarkul Avsat