Expo 2020 Dubai, dünya ülkeleri arasında küresel bir merkez olacak

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Uluslararası İşbirliği Dışişleri Bakanı ve Expo 2020 Dubai Ofisi Genel Müdürü Reem bint İbrahim el-Haşimi ve Dubai Mali Teftiş Müdürü Abdullah Gaboş’u ve ajanstaki çalışma ekibini Dubai’deli Expo 2020 ofisinde kabul etti. 

Teftiş Müdürü ve ekibi, Al Wasl’ın binaları, standları ve mega kubbesi ile tanıştı, hareketlilik ve sürdürülebilirlik alanlarını gezdi ve Expo 2020 Dubai sitesindeki en önemli cazibe merkezlerinden biri olacak sürdürülebilirlik standını kontrol etti.

Gobaş, sürdürülebilir bir miras bırakmayı ve yerel altyapıyı, ekonomiyi, toplumu ve kültürü içeren gelecekteki bir vizyona ulaşmayı hedefleyen ve akademik ve araştırma kurumlarının kurulması gibi inovasyonu teşvik eden sürdürülebilir bir ortam kuran Expo 2020 Dubai’nin planlarını gözden geçirdikten sonra, bölge ekonomisini canlandırmanın ve tüm dünyada olumlu bir etki bırakmanın yanı sıra, Expo 2020 Dubai’nin geleceğe başarılı bir yatırım olduğunu vurgulayarak; “Expo yürüyüşündeki tarihi uluslararası katılım sayıları, BAE’nin dünya halklarına hoşgörü ve açıklık değerleri ve misafirperverlik gelenekleri ile konumunu ortaya koydu. Expo 2020 Dubai milyonlarca insan için bir davettir” dedi.

Sözlerinin devamında, “Dünya Dubai’de yapılan her şeyin benzersiz, eşsiz ve özenli olduğunu biliyor ve dünyanın Expo 2020 Dubai’den beklediği şey bu ve bilge liderlik vizyonlarımızın, her alanda insanlığa fayda sağlayacak olan bu olağanüstü etkinlik için BAE’ye ev sahipliği yaparak yerinde gerçekleşeceğinden eminiz” şeklinde konuştu.

Öte yandan, Reem bint İbrahim el-Haşimi, “Abdullah Gobaş’ı ziyaretinden onur duyduk, burada Expo 2020 Dubai’nin ne olacağı ve dünya ülkeleri arasında deneyim, fikir ve bilgi alışverişi için nasıl küresel bir katalizör olacağı hakkında bilgi verildi” ifadelerini kullandı.

Ayrıca, “Expo 2020, mirasımızı, değerlerimizi ve geleceğe yaptığımız yatırımı sergilemek ve BAE’nin potansiyeli ve yeteneklerine daha fazla ışık tutmak için değerli bir fırsat olacak” dedi.

EXXO 2020 DUBAİ’DE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Expo 2020 Dubai, fikir alışverişinde bulunmak, diyalog geliştirmek ve inovasyonu daha iyi bir gelecek için desteklemek için dünya ülkelerini, şirketleri, STK’ları ve milyonlarca ziyaretçiyi bir araya getirecek. Etkileyici performanslar, sanat gösterileri, müzik festivalleri, edebi ve kültürel etkinlikler ve çok daha fazlası olacak.

Expo 2020 Dubai sitesi, 45 bin metrekarelik bir alanı kapsayan Dubai Fuar Merkezi’ni içeriyor. Site, Al Maktum Uluslararası Havaalanı’na yakın olan ve Dubai Uluslararası Havaalanı, Abu Dabi Uluslararası Havaalanı ve Dubai Limanı’ndan kolayca erişilebilen “Masar 2020” metro hattına doğrudan bağlanacak.

Expo 2020 Dubai, fırsat, hareketlilik ve sürdürülebilirlik, bilgi alışverişi konularını tartışmak ve dünyanın karşılaştığı zorluklara çözüm bulmaya odaklanmak için 192’den fazla ülke ve dünya halkından milyonlarca ziyaretçi toplayacak.

WAM