Karakterine göre koku üretiyor! İşte oryantal parfümlerin sırları

Parfüm üretme sanatı alanında birçok ismin çoğalmasına rağmen aradaki farklar, her biri kendi markasından ayırt edilen bu alanda deneyime sahip olanlar tarafından fark ediliyor. Bazıları oryantal parfümleri, bazıları meyve kokularını ve bazıları ise Fransız parfümlerini tercih ediyor.

25 yıldır oryantal parfümlerin bileşimindeki uzmanlardan biri olan Abdullah Al Avad, bu mesleğin genellikle ebeveynlerin, büyükanne ve büyükbabalarından çocuklarına miras bıraktığı mesleklerden olduğunu, sahipleri tarafından ailenin kişisel özelliklerinden biri olarak kabul edildiğini söylüyor.

Avad, “Ailede sık sık Hindistan, Tayland ve Endonezya’dan ithal edilen ud ahşabının kokularını rafine etme ve damıtma üzerine çalışan özel çiftlikler kurarak tohum adı verilen hammaddeleri kullanmakla ayırt ediliyoruz.

Bu malzemenin bize gelmesinden sonra, bizi diğerlerinden ayıran bileşimin sırrını koymaya çalışıyoruz ve burada parfüm üretenler arasındaki fark ortaya çıkıyor. Kakule, safran ve bazı formülasyonlarında fesleğenle birlikte parfümlerde temel bileşenler olarak kullanılıyor” diyor.

Abdullah, doğa kokularının kişiden kişiye değiştiğini, ancak parfüm üreticisinin burnuna gelen herhangi bir bileşimi ayırt edebildiğini söylüyor.

Son olarak, herkesin kişiliğini şekillendiren bir parfüme sahip olduğunu belirten Avad, “Bir kişi hakkındaki bilgim sayesinde, onun karakterini yansıtan bir parfüm üretebiliyorum” dedi.

Al Arabiya