Türkiye destekli savaşçılar İdlib’deki kilit kasabayı geri aldı

Türkiye destekli muhalif güçler, hükümet müttefik askerleriyle meydana gelen çatışmaların ardından Suriye’nin kuzeybatısında bir köyü yeniden ele geçirdi.

Al Jazeera’nin haberine göre, muhalifler iki büyük otoyol arasındaki kavşağa yakın stratejik Sarakib kasabasına açılan bir kapı olarak kabul edilen Neyreb köyünü ele geçirdi. İdlib kent merkezinin 15 kilometre doğusunda bulunan Serakib, stratejik önemdeki M4 ile M5 karayollarının kavşak noktasında bulunuyor.

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Pazartesi günü meydana gelen çatışmalarda çok sayıda hükümet yanlısı asker olduğu kadar ve muhalif güçlerden de askerlerin öldüğünü bildirdi.

Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu Sözcüsü Yusuf Hamoud, ‘’Türk dostlarımızın yardımıyla, terörist Rus milislerini kovduktan sonra Sarakib’in geçidi olan stratejik Nairab kasabasının kontrolünü yeniden kazandık’’ dedi.

Suriye İnsan hakları Gözlemevi, Rus hava saldırıları sonucunda Sarakib’in güneyinde bulunan Jabal al-Zawiya bölgesinde beş sivilin öldüğünü bildirdi. Rusya savunma bakanlığı haberi reddetti.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA ise, İdlib’in güney kırsalında Suriye ordusunun İdlib’in güneyinde ilerlemeye devam ettiğini ve El Nar tepesi, El Şeyh Mustafa, El Nekir, Kefr Sicne, Ureynebe ile Stuh Eddeyr köylerini ele geçirdiğini duyurdu.

ZORLU BİR SAVAŞ BEKLENİYOR

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Şefi Rami Abdel Rahman, hükümetin amacının Halep ve Lazkiye şehirlerini birbirine bağlayan M4’ü kontrol etmek olduğunu söyleyerek, bunun için de M4 boyunca uzanan Ariha ve Jisr al-Shughour kasabalarına karşı operasyonlar gerekeceğini belirtti.

Aralık ayından bu yana, kuzeybatı Suriye’de devam eden savaş sonucunda Türkiye sınırına yakın evlerden ve barınaklardan yaklaşık 900 bin insan kaçmak zorunda kaldı.

Birleşmiş Milletler Pazartesi günü yaptığı açıklamada, son savaşla beraber tehlikenin yerinden edilmiş insanların kamplarına doğru “şiddetli bir şekilde yaklaştığını” ve yakın zamanda bir “toplu kıyım” riskinin görüldüğünü söyledi.

BM İnsani Yardımlar Koordinatörü Mark Cutts, Cenevre’de gazetecilere yaptığı açıklamada,  Türkiye’den sınır ötesine yapılan günlük 50 ila 100 kamyon arasındaki yardımların iki katına çıkarılmaya çalışıldığını belirtiyor.

Türkiye şimdiye kadar zaten 3,6 milyon Suriyeli mülteciyi ülkesine kabul etti ancak sınırlarını İdlib’den yeni bir göç dalgasına  açma konusunda isteksiz olduğunu açıkladı. Yeni bir mülteci krizinden korkan Türkiye, son birkaç hafta içinde binlerce askeri İdlib’e gönderdi ve bu sırada Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da ay sonuna kadar Suriye güçleri  geri çekilmezse askeri güç kullanma uyarısında bulundu.

Al Jazeera (özet)