BAE, Etiyopya ile 100 milyon dolarlık anlaşma imzaladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Halife Proje Geliştirme Fonu, Etiyopya Federal Cumhuriyeti’nde KOBİ’leri desteklemek ve finanse etmek için Etiyopya Maliye Bakanlığı ile 100 milyon dolar değerinde bir anlaşma imzaladı.

Anlaşma, Halife Proje Gelişim Fonu Başkanı Hüseyin Cassim en-Novais ve Etiyopya Maliye ve Ekonomik İşbirliği Bakanı Ahmed Şeidi arasında imzalandı.

GENÇLER İÇİN BÜYÜK İŞ FIRSATI

Hüseyin en-Novais yaptığı açıklamada, “Geçen Temmuz’da iki taraf arasında daha önceki bir mutabakat zaptının devamı olan anlaşma, Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan’ın direktiflerinin uygulanmasıyla, Etiyopya Cumhuriyeti ve onun güçlendirilmesi de dahil olmak üzere dünyanın çeşitli ülkeleriyle refahını artırmaya katkıda bulunan istikrarlı ve sürdürülebilir bir ekonomi inşa edecek” dedi.

Sözlerinin devamında, anlaşmanın, yeni işlerin yaratılmasına katkıda bulunan ve kadınların ekonomik alanlardaki rolünün yanı sıra Etiyopya Cumhuriyeti’nin en yoksul bölgelerindeki kalkınma çabalarını destekleme ve teşvik etme rolünü artıran bir tesis paketi sağlayan finansal ve teknik bir çerçeve oluşturduğunu vurguladı.

Ayrıca anlaşmanın, kredinin Etiyopya Cumhuriyeti’nin çeşitli şehirlerinde uzak alanların ve yoksulluk ceplerinin gelişimine yönlendirilmesini şart koştuğunu, bu kredinin önümüzdeki dört yıl içinde yaklaşık 37 bin projenin finansmanına katkıda bulunacağını ve gençler için 200 binden fazla iş fırsatı sağlayacağını açıkladı.

Halife Proje Gelişim Fonu Yönetim Kurulu Başkanı, kadınlara yönelik projelerin yüzdesinin bu anlaşma ile finanse edilen toplam proje sayısının yaklaşık yüzde 30’una ulaşması ve fonun geri kalanının erkekler ve kadınlar arasında çeşitlendirilmesi koşuluyla kredinin kadınlara doğrudan finansman sağlamayı amaçladığını açıkladı.

KIRSAL ALANLAR GELİŞTİRİLECEK

Açıklamasının devamında, “Anlaşma yoluyla, girişimcilik projeleri sektörünün aktif olması için desteklenip geliştirilmesinin yanı sıra Etiyopya hükümetinin gençlere iş fırsatları sağlamanın yanı sıra ekonomik kalkınmanın sağlanmasına yönelik ekonomik çabaların güçlendirilmesine katkıda bulunmayı, inovasyonu artırmayı, girişimciliği desteklemeyi ve kadınları güçlendirmeyi amaçlıyoruz. Bu anlaşmanın uygulanmasında izlenecek spesifik hedefleme mekanizmaları, istenen gelişimsel getirilere ulaşmada ve en çok ihtiyacı olan gruplara ulaşmada büyük bir etkiye sahip olacaktır” dedi.

Öte yandan Novais, Fon’un, desteklenen projeleri uygulama yollarını sağlamak için gerekli tüm önlemleri alma taahhüdünü vurgulayarak, iki taraf arasında gençlerin ve kadınların hedeflerine, çeşitli şehirlerde kırsal ve fakir alanların gelişmesine katkıda bulunma fırsatı sağlama konusundaki ortak çabaların önemine dikkat çekti.

Etiyopya Maliye ve Ekonomik İşbirliği Bakanı Ahmed Şeidi, Birleşik Arap Emirlikleri’nin ülkesinin ekonomisini destekleme, Halife Proje Geliştirme Fonu’nun dünyanın birçok ülkesinde küçük ve orta ve mikro işletmelerin sektörüne ve hazırlanma çabalarına katkısını övdü.

Anlaşmanın, Etiyopya hükümetinin önümüzdeki dönemde istikrarı ve ekonomikliği destekleyebilecek ve teşvik edebilecek ekonomik kurumlar oluşturma çabalarını güçlendirmek ve farklı şehirlerde ve bölgelerde işsizlik ve yoksulluğun azaltılmasına katkıda bulunacağını açıklayan önemli bir adım olduğunu vurguladı.

13 yıl önce Abu Dabi’de kurulan Halife Gelişim Fonu’nun, başarılı deneyimini 22’den fazla ülkeye aktarırken, girişimcilik kültürünü yaymaya ve BAE’de küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemeye dahil olan en önemli kurumlardan biri olarak faaliyet gösteriyor.

WAM