Suriyeli kadınlardan BM’ye çağrı: Hayat hakkı istiyoruz

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye’nin kuzeybatısındaki şiddetli çatışmaların ortasında mahsur kalan kadınların çağrılarını dinledi.

Suriyeli kadınlar, BM’ye, “Tüm isteğimiz bu trajedinin ve ölümlerin durdurulması. Hayat hakkı istiyoruz” diye seslendi.

Suriyeli kadınların bu mesajını BMGK üyelerine ileten isim BM İnsani İşler Genel Sekreter Yardımcısı Ursula Mueller oldu.

Mueller, geçtiğimiz hafta İdlib ve Halep’in kuzeyinde 14 Suriyeli kadınla video röportaj gerçekleştirdi.

Mueller, “(Suriyeli kadınlar) Suriye’nin kuzeybatısında olanların hayal bile edilemez olduğunu, insanların tahammül edemediğini söylediler. Orada travma geçiren ve hatta bu nedenle konuşamaz hale gelen çocukların olduğunu bildirdiler” dedi.

9 yıldır savaşın devam ettiği Suriye’de, rejim güçleri Rusya’nın da hava desteğini alarak muhalif grupların elindeki son bölgeyi ele geçirmek için savaşıyor. İdlib’e çok sayıda asker ve mühimmat sevkiyatı gerçekleştirildi.

Son 3 ayda yaklaşık 1 milyon Suriyeli evini terk etti. Bu, krizin başından bu yana en büyük göç dalgası.

Birleşmiş Milletler (BM) Çocuk Fonu UNICEF Genel Direktörü Henrietta Fore, BMGK’ya hitaben, yerinden edilen ailelerin kullandığı hastane ve okulların son çatışmalarda hedef alındığını söyledi.

Fore, “Soğuktan donarak ölen çocuklar hakkında haberler duyduk ve okuduk. Odunlar tükendiğinde, aileler soğukta biraz ısınabilmek veya bulabildikleri yiyecekleri pişirmek amacıyla basit bir ateş yakmak için plastik torbalar, çöpler ve atılmış mobilyalar gibi bulabildikleri her şeyi yakıyorlar” dedi.

Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzya, Moskova’nın çatışmadaki rolünü savunmak için BM ve yardım kuruluşlarının kış mevsiminde İdlib’de yerlerinden edilen milyonlarca insana daha büyük yardımlar yapmak için neden hazırlık yapmadığını sorguladı.

Nebenzya, “İnsani yardım çalışanlarının çok fazla kaynağı var, peki bu sorun neden çözülmedi?” ifadesini kullandı.

İngiltere’nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Jonathan Allen, Nebenzya’nın sorusuna, “Cevap şu; çünkü bombardımana ve saldırılara maruz kalıyorlar. Bu şartlar altında insanlara yardım etmek gerçekten çok zor” diye yanıt verdi.

ABD BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kelly Craft ise “Suriye’nin kuzeybatısındaki insani krizin sona erdirilmesi için kalıcı ve uygulanabilir bir ateşkes sağlanması için tüm çabaların odaklanmasını gerektiriyor” dedi.

Craft, BMGK üyelerine hitaben yaptığı konuşmada, “Bu da Rusya’nın uçaklarını derhal durdurması ve rejime kuvvetlerini geri çekme emri vermesini gerektirecek” ifadelerini kullandı.

Rusya, Suriye’deki çatışmalar boyunca BMGK’ya getirilen 14 karar tasarısına karşı veto hakkı kullandı.

Fore, “Milyonlarca Suriyeli çocuk geceleri açlık, soğuk, yara, acı, korku, kayıp ve hayal kırıklığı nedeniyle ağlıyor” dedi.

Şarkul Avsat