Al Ula’nın gökyüzü drone sanatıyla aydınlandı

Suudi Arabistan’da düzenlenen Tantora Kış Festivali’nin bir parçası olarak yapılacak uluslararası sanat sergisinde insansız hava araçları Al Ula göklerini aydınlandı.

Studio Drift tarafından oluşturulan bir performans sanatları girişimi olan Franchise Freedom’un gökyüzündeki sunumu; insanlık, doğa ve teknoloji arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor.

SIĞIRCIK KUŞLARINDAN İLHAM ALDILAR

Sığırcıkların uçuş davranışları üzerine yapılan araştırmalara dayanarak, yüzlerce insansız hava aracı (drone) sürüsünden oluşturulan bu çalışma, özgürlük ve sosyal yapı kavramını sorgulamayı hedefliyor.

İnsanlar ve çevresi arasındaki uyumun altını çizen sanatsal sergi, gökyüzünü bir tuval olarak kullanarak, toplum içindeki bir bireyin nasıl özgür kalabileceğini şiirsel olarak göstermeyi amaçlıyor.

Çeşitli uluslararası etkinlikler aracılığıyla, Al Ula Kraliyet Komisyonu tarafından düzenlenen Tantora Kış Festivali’nin en büyük hedefi Suudi kültürü ve mirası vurgulamaktır.

FESTİVAL 7 MART’A KADAR DEVAM EDECEK

Al Ula Kraliyet Komisyonu kültür ve sanat müdürü Noura Al-Dabal konuyla ilgili olarak, ‘’Tantora Kış Festivali’nde AlUla’nın mirasını korurken, insanlığın evrimine ve dünyanın bugün gördüğü sanatlar ve teknik gelişim arasındaki karışıma ayak uydurmaya çalışıyoruz. Franchise Freedom bu hedefin canlı bir düzenlemesidir ve bu seçkin uluslararası sanat eserlerini Al Ula’da ağırlamaktan büyük gurur duyuyoruz’’ diye konuştu.

12 hafta boyunca devam eden festival, Doğu ve Batı kültürlerini birleştiren ve Al Ula’nın mirasını tarih boyunca dünyanın dört bir yanından farklı medeniyetler için bir buluşma noktası olarak somutlaştıran çeşitli etkinlikler sunmaya devam edecek.

Festival her hafta sonu olacak şekilde 7 Mart’a kadar gerçekleştirilecek.

Arab News