BAE, Florida’daki mercan kayaları için 3,5 milyon dolar bağışladı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Florida’daki United Way Collier ve Keys hayır kuruluşu ile işbirliği içinde, Amerika’daki Florida Keys’te yer alan yedi mercan kayalığı zincirini geri kazanmaya yardımcı olmak için 3,5 milyon dolarlık bir bağışta bulunduğunu duyurdu. Proje, “Ulusal Okyanus ve İklim İdaresi” uzmanları ve diğer yerel ve uluslararası uzman kuruluşlarla işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Bu bağış, dünyada bu alandaki en büyük yatırımlardan biri olarak kabul ediliyor. Ayrıca BAE, Irma Kasırgası etkilerinin üstesinden gelmesine yardımcı olmak için Florida eyaletine 10 milyon dolar bağışta bulunmuştu.

BAE’nin Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Yusuf Mania el-Uteybe, yaptığı açıklamada, “BAE’nin, bu bölgedeki deniz ortamının en önemli özelliklerinden biri olan mercan resiflerinin rehabilitasyonunda birlikte çalışmak için Florida Keys’e yardım elini uzatmaktan memnuniyet duyuyoruz. Aynı gezegende bir arada yaşıyoruz ve aynı zorluklarla karşı karşıyayız ve hayati ekosistemlerin daha iyi korunmasını sağlamak için BAE’de Amerika Birleşik Devletleri ve dünyadaki ortaklarımızla işbirliği yapmaktan gurur duyuyor” dedi.

United Way organizasyonu, bağış harcamaları, yönetimi ve dağıtımını denetleyecek, mercan resiflerinde deniz ortamının korunmasını sağlayacak.

United Way Başkanı ve CEO’su Steve Sanderson, “BAE Büyükelçiliği ile güvenilir bir ortak olarak çalışmaktan onur duyuyoruz ve bu değerli ortaklığın devam etmesini dört gözle bekliyoruz. Bu yıkıcı kasırgadan ciddi şekilde etkilenen bu deniz bölgesinin düzenlenmesi için BAE elçiliğine olağanüstü işbirliği için çok teşekkür ederim” açıklamasında bulundu.

ABD Okyanuslar ve İklim Ticaret Bakanı Yardımcısı Dr. Tim Gallaudet, BAE’yi bu alandaki yardımlarından ötürü övdü ve bu vesileyle yaptığı açıklamada, “Florida Keys bölgesinde restorasyon çalışmalarına yapılan yatırım çabaları sadece bu alanlara fayda sağlamıyor, deniz hayvanları ve mercan resiflerinin insan, iklim ve diğer faktörlerden kaynaklanan risklere maruz kaldığı kayalık zincirler içerdiği için dünyanın tüm bölgeleri için etkisi söz konusu” dedi.

Sözlerinin devamında, “Ortak eylem yoluyla, Florida Keys bölgesinde kalıcı bir miras kurabilir ve dünya çapında mercan resif alanlarını restore etme çabalarını destekleyebiliriz ve böylece sağlıklı deniz ortamlarına bağımlı toplumlar için ekonomik güvenlik sağlayabiliriz” ifadelerini kullandı.

Florida’daki 120. eyalet Milletvekili Holly Raschen, “Bu asil insani yardım, Florida Keys sakinlerinin günlük yaşamlarına bağlı olduğu kayalık zincir alanlarını restore etme çabalarını teşvik edecek ve eğitimi destekleme çabaları fark yaratacaktır. Gelecek neslimizi temsil eden gençlere, deniz çevremizi koruma çabalarını denetleme sorumluluğunu üstlenmenin yanı sıra finansal kazanç için fırsatlar sunmayı öğreten bu liderlik, yerel topluluğumuzun ve geleceğinin temel direğidir. Bu nedenle BAE ve United Way’i bir araya getiren ortaklık için minnet ve şükranlarımızı iletiyoruz” şeklinde konuştu.

BAE hibesine tahsis edilen fonların bir kısmı, BAE ile bu alanda uzmanlaşmış bilim adamları ve eğitmenleri içeren Amerikan Mercan Resifi Restorasyon Derneği ile mercan kayalığı restorasyonu alanında karşılıklı bir eğitim programı geliştirmek için kullanılacak.

Hibenin bir başka kısmı, BAE’ye önümüzdeki yıl Mayıs ayında Key Largo, Florida’da düzenlenecek olan “Denizlerin ve Okyanusların Geleceği 2021” konferansına sponsor olma fırsatını vermek üzere tahsis edilecek. Burs ayrıca Monroe County, Florida okullarında 8 bin 500 öğrenciye fayda sağlayacak deniz bilimleri eğitim programlarını finanse edecek.

Bu burs, BAE’nin himayesinde, deniz bilimleri ve ilgili alanlarda derece almak isteyen Monroe County gençlerinin yararına bir burs fonu oluşturmak için de kullanılacak.

Birleşik Arap Emirlikleri, Amerika Birleşik Devletleri’nin çeşitli bölgelerinde, 2005 yılında Katrina Kasırgaları ve 2012’de Sandy’den sonra 2011’de Missouri’deki Joplin bölgesindeki gibi doğal afetlere maruz kalan yerel nüfusu desteklemek için kayda değer bir çaba kaydetti. BAE, son zamanlarda, Collier County, Florida’da yeniden yapılanma, eğitim ve geçim çabalarının yanı sıra ülkenin Kaliforniya’daki etkilenen bölgelere sağladığı insani destek ile ön plana çıktı.

WAM