Drone ile bir milyon ghaf ağacı dikilecek

Sürücülere yakıt sağlayan Dubai merkezli teknoloji işletmesi Cafu, iklim değişikliğiyle mücadele etmek için BAE’de bir milyon ghaf ağacı dikmek için özel yapım insansız hava araçlarını (drone) kullanacak.

Cafu; Aralık 2019’da Şarika’da 4 bin tohumun ekimin yapıldığı bir pilot proje yürüttü.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELE

Cafu’nun kurucusu ve CEO’su Rashid Al Ghurair, projenin yangınların yeşil alanlar üzerindeki etkisinden ilham aldığını söyledi. Rashid Al Ghurair konu ile ilgili olarak, ‘’Dünya genelinde orman yangınlarının yıkıcı etkisine ilk tanık olduğumda, bu sorunu çözmek için teknolojimizden yararlanmanın yolları olup olmadığını merak ettim.

İklim değişikliği hali hazırda bir gerçeklikle devam eden bir sorun, bizler de bir işletme olarak çözüm sunmada rol oynama sorumluluğumuzun arttığına inanıyoruz. Kendi teknoloji yeteneklerimizden yararlanarak, sektörler arasında önde gelen zihinleri ve projeleri bir araya getirerek, doğrudan çevremizden karbondioksit seviyelerini azaltmak için bu girişimi başlatmaktan gurur duyuyoruz. Ghaf Ağacı bu bölgeye özgüdür ve bir milyon ağaç dikme misyonumuz Dubai’nin sadece yenilikçi olmakla kalmayıp gelecek nesiller için çözümler üretme felsefesini yansıtmaktadır’’ açıklamasını yaptı.

KÖRFEZ İKLİMİNE ÖZGÜ BİR AĞAÇ

BAE’nin öncülük ettiği ‘Hoşgörü Yılı’nın sembolü olan Ghaf ağacı, bölgenin zorlu koşullarında hayatta kalabiliyor. Ağaç başına yılda 34,65 kg karbondioksiti alabilmek için minimum miktarda su ve bakım gerektirir. Kökleri de toprağa 80 metre derinliğe kadar kök salabilir. Ghaf ağacı, bezelye familyasından çiçekli bir ağaç türüdür. Afganistan, Bahreyn, İran, Hindistan, Umman, Pakistan, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen dahil olmak üzere Batı Asya ve Hindistan Yarımadası’ndaki kurak bölgelerde yetişir.

Cafu; 2018’de Ajman, Dubai ve Şarika genelinde otomobil, motosiklet ve tekne sahipleri için talep üzerine yapılan benzin dağıtım hizmeti olarak lanse edildi. Şirket kısa süre önce Şarika Araştırma, Teknoloji ve İnovasyon Parkı’nda yeni bir Ar-Ge merkezi kurulduğunu ilan etmişti.

Arabian Business