Suudi Arabistan Yatırım Bakanı Halid Al Falih kimdir?

Uzun süre Saudi Aramco CEO’su olarak görev yapan Halid Al Falih, 25 Şubat’ta yayınlanan bir kraliyet kararnamesiyle kurulması kararlaştırılan yeni bakanlığın ardından Suudi Arabistan Yatırım Bakanı olarak atandı.

Al Falih, 19 yaşındayken Saudi Aramco’da çalışmaya başladı, şirket aracılığıyla Texas A&M Üniversitesi’ne gitti ve 1982 yılında makine mühendisliği lisans derecesini aldı. Dokuz yıl sonra, Dhahran’daki Kral Fahd Petrol ve Madencilik Üniversitesi’nden finansal işletme alanında yüksek lisans derecesi aldı. Al Falih, 1998’de Harvard işletme programını tamamladı.

ARAMCO’DA ÖNEMLİ GÖREV

Al Falih, 1995 yılında Saudi Aramco’nun servis departmanı başkanlığına atandı ve aynı yıl kendisine Doğu Eyaletindeki Ras Tanura rafinerisinde bakım departmanını yürütme sorumluluğu verildi.

Al Falih, şirket içinde bir dizi farklı rol üstlendikten sonra, kazı işleri biriminin başkan yardımcılığına getirildi. Dört ay içinde Aramco’nun gaz işleri departmanının başkan yardımcılığına atandı ve 14 ay sonra firmanın endüstriyel ilişkiler departmanında benzer bir göreve seçildi. Eylül 2007’de şirket operasyonlarından sorumlu başkan yardımcısı oldu ve Kraliyet Kararnamesi ile Aramco CEO’su olarak atanmasından önce yaklaşık bir yıl bu görevde kaldı.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜ İNSANLARI LİSTESİ’NE GİRDİ

2015 yılında, bir kraliyet kararnamesi Al Falih’i Suudi Krallığı Sağlık Bakanı olarak görevlendirdi, ancak bir yıldan kısa bir süre sonra Tawfiq Al-Rabiah ülkenin sağlık bakanı olarak atandıktan sonra tekrar yönetim kurulu başkanı olarak Saudi Aramco’ya döndü.

Nisan 2016’da Al Falih, Suudi Arabistan Madencilik A.Ş.’nin (Maaden) yönetim kurulu başkanı oldu ve birkaç gün sonra kraliyet kararnamesiyle enerji, sanayi ve maden kaynakları bakanı olarak atandı.

2016’da Dünyanın Forbes’un Dünyanın En Güçlü İnsanları listesine seçildi ve iki yıl sonra Japon hükümeti tarafından Japon ulusal nişanı olan Yükselen Güneş Nişanı’nı verildi.

Arab News