Çinliler artık ayaklarıyla tokalaşıyor!

İnsanların genelde dostluk, sevgi, anlaşma, tebrik, bağlılık gibi duyguların ifadesi olarak el sıkışmaları birçok kültürde mevcut bir uygulama. Ancak koronavirüs Çin’de binlerce yıllık tokalaşmayı ortadan kaldırdı. Wuhan halkı ayağıyla tokalaşmaya başladı.

Koronavirüs korkusu sebebiyle sosyal medyada yeni bir ‘elsiz’ selamlaşma türü yayılmaya başladı.

İsmini virüsün ilk kez tespit edildiği Çin şehrinden alan “Wuhan selamlaşmasını” gösteren video sosyal medyada ilk kez geçen hafta paylaşıldı.

Videoda, maskeli bir adamın arkadaşlarını ayaklarını diğerlerininkine değdirerek selamladığı görülüyor.

Videonun açıklamasında “Tokalaşamayan insanlar Çin’de başka bir selamlaşma yolu buldu. Wuhan selamlaşması. İnsanların stresli durumlara uyum sağlayıp mizah algısını koruyabilmesine bayılıyorum” diye yazıyor.

34 binden fazla izlenmeye sahip video yaratıcılığı sebebiyle desteklendi.

Biri “Bu aslında muazzam bir şey” yorumunu yaparken, bir diğer izleyici “Harika bir fikir, el temizleyicisine de ihtiyaç yok” yazdı.

Bu alternatif selamlaşma yöntemi, yeni koronavirüsün yayılmasından endişe eden halk sağlığı yetkililerinin insanları öpüşüp tokalaşmamaları yönünde uyarması üzerine geliştirildi.

İnsanların selamlaşırken her iki yanağı da öpmesinin yaygın bir adet olduğu İsviçre’de SonntagsZeitung gazetesine konuşan Sağlık Bakanı Alain Berset, “Sosyal bakımdan mesafenin korunmasının virüsün yayılmasını yavaşlatmada en iyi yöntem olduğunu biliyoruz” diyor.

Bu nedenle selamlaşma öpücüklerinden vazgeçmek ciddiye alınması gereken bir önlem.


Yeni koronavirüs dünya genelinde insanlara bulaşmayı sürdürürken, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Epidemik ve Pandemik Hastalıklar Dairesi Başkanı Dr. Sylvie Briand da alternatif selamlama yöntemlerini öneriyor.

“Tokalaşma alternatiflerine” dair bir karikatür paylaşan Dr. Briand, “Bu yeni salgına uyum sağlamamız gerekiyor” diyor.

Sağlık kurumları, hasta olabilecek kimselerle temastan kaçınmanın yanı sıra, ellerin düzgün biçimde yıkanması, öksürürken ağzın kapatılması ve burun, göz ve ağza dokunmaktan kaçınılması gibi temizlik uygulamalarını tavsiye ediyor.

Alman Bakan Merkel’le tokalaşmadı

Almanya’da Dün Başbakanlık’ta düzenlenen uyum zirvesinde Başbakan Angela Merkel, İçişleri Bakanı Seehofer’e tokalaşmak için elini uzatmış ancak Seehofer tokalaşmayı reddetmemişti. Merkel ise Seehofer’i gülümseyerek anlayışla karşılamıştı.

Korona salgınında dünya genelinde toplamda 3 bin 130 kişi hayatını kaybetti. İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock, ülkede koronavirüsü vakalarının sayısının 51’e yükseldiğini söyledi. Hastaların tedavileri devam ederken 8 kişi ise taburcu edildi.

Şarkul Avsat