Koronavirüs nedeniyle Suudi Arabistan’da alınan önlemler arttı

Suudi Arabistan’da koronavirüs vakası ile ilişkili düzinelerce kişi karantina altında, Körfez Bölgesi’nde virüsün yayıldığı ülke vatandaşlarının girişlerine kısıtlama getirildi.

Suudi Arabistan, artan küresel koronavirüs tehdidi nedeniyle sınırlarında denetimi sıkılaştırdı.

HASTA OLAN VE ÇEVRESİNDEKİ 70 KİŞİ KARANTİNADA

Sadece bir enfeksiyon vakası bildirilen Suudi Arabistan Krallığı, Körfez ülkelerinden gelecek kişilerin virüsün bulunduğu bölgelerden döndükten sonra on dört gün boyunca ülkeye girişlerini engelleme kararı aldı. Başka bir Körfez ülkesinden gelecek kişilerin ülkelerine girişi takiben 14 gün kalmaları ve koronavirüs belirtisi göstermemeleri gerekiyor.

Bir Körfez ülkesinden giriş yapacak Suudi vatandaşları ya da Suudi Arabistan’da ikamet eden kişilerin önceki on dört gün boyunca Körfez ülkeleri haricindeki ülkelere yaptıkları seyahatleri bildirmeleri gerekiyor. Bahreyn yolu da dahil olmak üzere krallığa karayoluyla giriş yapanlar da izlem altında tutulacak.

Suudi Arabistan’da pazartesi günü ortaya çıkan ilk koronavirüs vakasında, Suudi vatandaşı olan hastanın, İran’dan gelerek Bahreyn’den Kral Fahad Karayolu üstünden giriş yaptığı açıklanmıştı. İran, COVID-19 virüsünün ortaya çıktığı Çin’den sonra, salgının en kötü yayıldığı yerlerden biri.

Suudi Arabistan sağlık Bakanlığından bir Sözcü, Salı günü hastalığa yakalanmış olan kişinin durumunun stabil olduğunu ve tıbbi çalışanlar tarafından durumunun takip edildiğini açıkladı.

Bu kişi ile fiziksel temasta bulunmuş olan 70 kişi de halen karantinada tutuluyor.

HAVAALANLARINDA YOĞUN ÖNLEM

Sivil Havacılık şefleri havaalanlarında ve Suudi Arabistan Havayolları’nda (Saudia) ilave önleyici tedbirler aldılar. Sağlık ekipleri virüs bulunan bölgelerden gelen tüm yolcuları muayene ediyor ve enfeksiyon riski olan uçaklar ayrıntılı bir biçimde temizlenip dezenfekte ediliyor ve Saudia, yolculara ve uçuş ekibine maskeler, temizlik kitleri ve anti-bakteriyel mendiller dağıtıyor.

Körfez Bölgesi’nde şimdiye kadar yaklaşık 2 bin 500 vaka görüldü, bunların neredeyse tamamı, Çin’den sonra en çok sayıda ölümün yaşandığı halde, enfeksiyonun boyutunu gizlemekle suçlanan İran’daki ya da İran ile bağlantılı kişilerde görülmüştür.

Tahranlı yetkililer Salı günü, ülkede 2 bin 336 vaka görüldüğünü ve 77 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladılar. Bu hastalıktan ölenlerin oranı yüzde 3,3 olarak ortaya çıkıyor ki bu küresel orana oldukça yakın bir oran ve bu nedenle sonunda İran’ın virüsün yayılması hakkında gerçekleri söylemeye başladığı düşünülüyor.

KÖRFEZ ÜLKELERİNDE ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ

BAE’de 21 virüs vakası bildirildi, Abu Dabi’de bu ay yapılacak olan uluslararası bir Yoga Festivali ve Ultra-Elektronik Müzik Festivali iptal edilirken, Dubai’de de Music Bank K-Pop konseri ve Hindu Holi Festivali de iptal edildi. Büyük etkinliklerden Art Dubai; Kadın Forumu ile birlikte ertelenirken, Abu Dabi’deki 2020 Dünya Triatlon Serilerinin Açılış Turu da ileri bir tarihe alındı.

Maskat’taki yetkililer de bir savunma fuarını ve Umman Petrol ve Enerji Fuarını iptal ettiler.

Katar da bir savunma fuarını iptal ederken Bahreyn de iki petrol ve gaz konferansını yılın ikinci yarısına erteledi. Kuveyt bölgesel çoklu spor karşılaşmaları GCC Games’i Nisan ayından Aralık ayına alırken, hayvanat bahçesini kapattı ve nargileyi yasakladı.

EKONOMİDE YAŞANAN DÜŞÜŞ

Koronavirüs tüm dünyada 77 ülkede 90 binden fazla kişiyi hasta etti ve hastalığın ilk kez geçtiğimiz Aralık ayında ortaya çıktığı Çin’de 3 bin 100 kişi bu hastalık nedeniyle hayatını kaybetti. En son Ukrayna, Salı günü ülkede koronavirüs vakası görüldüğünü açıkladı.

100’den az koronavirüs vakasının görüldüğü, ancak ekonomik etkilerinin geniş olacağından korkulan ABD’de Merkez Bankası (Federal Rezerv) faiz oranları yarım puan düşürülerek yüzde 1- 1,25 noktasına çekildi. Amerikan Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada, “ABD ekonomisinin temelleri gücünü korumaya devam ediyor. Ancak koronavirüs ekonomik faaliyetler için risk geliştirme tehlikesi taşıyor” dedi.

Arab News