Suudi Arabistan bağışları Yemen’de kıtlığın önüne geçti

İnsani İşlerden Sorumlu Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, Suudi Arabistan’ın insani yardım çalışmalarına yaptığı cömert bağışların Yemen’deki kıtlığın önüne geçtiğini ve aileleri koruduğunu söyledi.

2. Riyad Uluslararası Yardım Forumu’nun (RIHF) açılışında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres adına konuşan Mark Lowcock: “Suudi Arabistan’ın Yemen’e yaptığı 500 milyon dolar bağış sayesinde BM kuruluşları kıtlığın önüne geçebildi ve Yemen’deki ailelerin sağlığını koruyabildi” açıklamasında bulundu.

Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi (KSRelief) tarafından organize edilen forum, BM ortaklığı ve Kral Selman himayesinde düzenlendi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Lowcock, “Şu an çatışmalar daha uzun sürüyor ve daha ölümcül. Dünya genelinde çatışmalar sonucu 70 milyon mülteci bulunuyor” ifadelerini kullandı.

Lowcock dünyanın şu an üç büyük sorunla karşı karşıya olduğunu vurguladı: İklim değişikliği, BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) ve artan pandemi tehlikesi.

Lowcock “Şu anki G20 başkanı olarak, Suudi Arabistan grubun iklim değişikliği konusunda harekete geçme ve SKH’lerde ilerleme kaydetme konusunda öncü olabilir” dedi.

Lowcock, Afrika’daki kızamık,  ebola salgınlarına ve Çin’deki koronavirüs salgınına atıfta bulunarak “Karşılaştığımız üçüncü zorluk, pandemideki artış” ifadesini kullandı.

Lowcock “Bunlarla mücadele etmenin tek yolu çatışmaların ortadan kaldırılması, iklim değişikliğinin etkilerini azaltmak için harekete geçmek ve SKH’leri yerine getirmektir” dedi.

Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan “Suudi Arabistan’ın insani eylemleri açık ve istikrarlı bir stratejiye dayanıyor. Suudi Arabistan’ın insani ilişkilerinde benimsediği ilke nedeniyle herhangi bir siyasi görüşü, dini veya etnik gruplara öncelik tanımıyor” diye konuştu.

“Kısa bir süre içinde, merkez insani yardım çalışmaları nedenliyle uluslararası kabul gördü. Suudi Arabistan G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapacak. Suudi Arabistan ortak uluslararası amaçlara hizmet ederek uluslararası toplumda aktif bir üyesi olma gayretinde” ifadeleriyle konuşmasını sonlandırdı.

SUUDİ ARABİSTAN DİKKATLERİ ÜZERİNE ÇEKİYOR

KSRelief Genel Sekreteri Dr. Abdullah Rabia “Suudi Arabistan son zamanlarda 2020 G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapmak için ekonomik alanda dünyanın dikkatini üzerine çekti ve şimdi bu foruma ev sahipliği yaparak insani alanda da dikkatleri üzerine çekiyor” ifadelerini kullandı.

Riyad Valisi Prens Faysal bin Bender “Suudi Arabistan krizden etkilenen dünya genelindeki tüm insanlara iyi ve onurlu yaşamlar sürdürebilmeleri için destek sağlıyor. KSRelief’in kurulması, ülkemizin dünyada daimi insani yardım sağlama taahhüdünün bir kanıtı” ifadeleri ile KSRelief’in kuruluş amacına dikkat çekti.

Riyad Valisi, Saudi Aid for Refugees ve IDPs internet sayfalarının aynı sıra Uluslararası Suudi Arabistan Gönüllü Portalı’nı başlattı. Riyad Valisi aynı zamanda KSRelief’in insani yardım elçilerini, gönüllülerini ve önemli bağışçılarını da ödüllendirdi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Uluslararası İşbirliği Devlet Bakanı Rima al Haşimi ise “Kuruluşundan kısa süre sonra uluslararası alanda başarılı olan ve kendisini insani yardım çalışmalarında dünya haritasına yerleştiren KSRelief’in çabalarına oldukça çok değer veriyoruz. Çalışma yürüttüğü her yerde insanların acısını hafifletmeye yardımcı oldu. BAE olarak KSRelief ile bir dizi insani yardım çalışması yürütmekten onur duyduk” dedi.

RIHF sırasında, KSRelief, BM kuruluşları, uluslararası ve yerel ortaklarla çeşitli anlaşmalar imzaladı.

Arab News