Virgin Hyperloop One, Suudi Arabistan’da çalışacak

Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı, Amerika menşeli Virgin Hyperloop One Şirketi’ne Krallık’ta iş yapabilmesi için ticari ruhsat verdi.

Son zamanlarda geliştirildiği ilan edilen şirkete ruhsat verilmesi, Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı, “Suudi Arabistan’a Yatırım Yap” Girişimi, Amerikan Ticaret Odası ve Ticari Hizmetler Departmanı tarafından ABD’nin başkenti Washington’da düzenlenen Suudi-Amerikan İş Forumu sırasında geldi.

Tim Wilkinson, “Suudi Arabistan Yatırım Bakanlığı’ndan ticari ruhsat almalarının hızlı ve kolay olduğunu, ruhsatı Suudi Arabistan’la olan ilişkileri bağlamında önemli bir adım” olarak gördüğünü ifade etti.

Wilkinson, “Kaynaklara yatırım yapmamıza ve Krallık’taki faaliyetlerimizi yönetmemize imkân tanıyacak kalıcı bir varlık oluşturmayı amaçlıyoruz” şeklinde ekleme bulundu.

Atılan bu adımı, “Hyperloop teknolojisini ticari düzeyde benimsemeye yönelik önemli bir gelişme olarak” değerlendiren Wilkinson, “Suudi Arabistan’ın Hyperloop teknolojisini geliştirmede küresel seviyede ön saflarda yer almasına katkıda bulunacağına” dikkati çekti.

Suudi Arabistan Ulaştırma Bakanlığı geçtiğimiz günlerde ABD şirketi ile bir sözleşme imzalandığını duyurdu. Anlaşmanın, ülkedeki yolcu ve yük taşımacılığı alanında potansiyel yollar, talep, öngörülen maliyetler, sosyal ve ekonomik faydaları inceleyerek Hyperloop teknolojisi kullanımı üzerine çalışmalar yürütmeyi öngördüğü belirtildi. Bu teknolojinin, Krallığın tüm bölgelerini birbirine bağlayan bir altyapı oluşturmasının yanı sıra, yeni iş fırsatları sağlaması, gayri safi yurtiçi hasılayı desteklemesi ve uzmanlık gerektiren bilgi transferini sağlaması bekleniyor.

Geçen yıl, Kral Abdullah Ekonomik Şehri ve ABD menşeli Virgin Hyperlook One, entegre bir test yolunun yanı sıra üretim ve işletme tesisi içeren Virgin Hyperlook One Mükemmellik Merkezi’ni kurmanın fizibilitesi üzerine yapılan ekonomik çalışmanın sonuçları duyurdu.

Bu çalışmanın yerelde 124 bin kişiye, teknolojiye dayalı istihdam sağlayarak yerel ekonomiye katkıda bulunacağı, robot ve yapay zekâ alanındaki gelişmeleri birleştirerek sektörü destekleyeceği ve 2030 yılına kadar Suudi Arabistan’ın gayri safi yurtiçi hasılatında 4 milyar dolarlık bir artış sağlayacağı öngörülüyor.

Yine geçen yıl Kral Abdullah Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ve Virgin Hyperlook One Şirketi ortaklık anlaşması imzalandı. Teknoloji ve ulaşım sektörlerinin gelişimini desteklemeyi amaçlayan bu anlaşma, “2019 Geleceğe Yatırım Girişimi Konferansı’nın” oturum aralarında imzalandı ve bilgi alışverişini artırmanın yanı sıra ortak işbirliğini artırmayı taahhüt ediyor.

Virgin Hyperloop One, 2018 yılında Misk Foundation ile kurduğu teknolojik ortaklık gereği şirketin Los Angeles’teki inovasyon tesisine 20 Suudi öğrenci kabul etti.

Suudi Arabistan’ın inovasyon çalışma ve girişimlerine liderlik edecek bu Suudi öğrencilerin, Virgin Hyperloop One ile kurulan ortaklıkta köprü vazifesi görmeleri bekleniyor.

Şarkul Avsat