Suudi Arabistan Maliye Bakanı Riyad’daki seminer sırasında (Şarku’l Avsat)

​G20 ülkeleri 2020 sonuna kadar uluslararası vergiler konusunda anlaşmaya varmayı umuyor

Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da, G20 üyesi bazı ülkelerin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının katılımıyla ‘Uluslararası vergi öncelikleri’ isimli bir seminer düzenlendi.

Seminerde, 2020 yılı sonuna kadar uluslararası vergiler konusunda anlaşmaya varma olasılığına ihtiyatlı bir şekilde iyimser yaklaşılırken, adil ve dengeli bir uluslararası vergi sistemi geliştirmenin daha fazla işbirliği ve çaba gerektirdiği vurgulandı.

G20 dönem başkanlığı görevi alan ilk Arap ülkesi olan Suudi Arabistan’da yapılan toplantıda, dijital çağda daha adil bir küresel vergi sistemi üzerinde fikir birliğine varma konusundaki umut da ifade edildi.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed Abdullah el-Cedan, Riyad’da düzenlenen seminerde, uluslararası vergilerle ilgili yeni çözümlerin açık ve uygulanabilir olması gerektiğini ve son yıllardaki gelişmelerin cesaret verici olduğunu belirtti.
Maliye Bakanı Cedan, seminerdeki konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Yeni çözümlerin açık olması gerekiyor. İş sektörünün güvenilirliğe ihtiyacı var. Kolay olmayacak. Daha fazla tartışmaya ihtiyacımız var ve herkese fayda sağlayacak uygulanabilir çözümler sunmamız önemli. Bugün bir araya geldiğimiz seminer bize şeffaflığımızı değerlendirme ve daha fazla başarıya ulaşmanın yollarını tartışma fırsatı veriyor. Ayrıca, ekonominin dijitalleşmesinden kaynaklanan vergi sorunlarının çözümüne ilişkin istişare için de bir fırsat sunacak. Uluslararası toplum, G20 ülkelerinin desteğiyle vergi kaçakçılığında büyük başarılar elde etti. Bugün, G20’deki Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD) ve Vergi Amaçlı Şeffaflık ve Bilgi Değişimi Küresel Forumu üyeleri, uluslararası olarak kabul edilmiş vergi şeffaflığı standartlarını uygulamak için birlikte çalışıyor. Bu standartlar, vergi amacıyla bilgiye erişim ihtiyacını ve vergi mükelleflerinin gizliliğini koruma ihtiyacını temsil ediyor.”

Cedan, dijitalleşmenin küresel ekonomi üzerindeki derin etkisinin herkes tarafından bilindiğine de dikkat çekti.

Avrupa Birliği (AB) Ekonomik Komiseri Paolo Gentiloni ise AB ülkelerinin bilgi alışverişi ve ortak düzenlemeler de dahil olmak üzere vergi konusunu ele almaya erken başladığını söyleyerek, “Bu yıl vergi çerçevesini güçlendirmek ve kamuya daha fazla erişim sağlamak için ek adımlar üzerinde çalışıyoruz. Vergi sistemindeki iyileştirme standartları AB için çok önemli. Bu konuda katı standartlarımız var. Avrupa halkından açık bir desteğimiz var ve vergi sisteminde şeffaflık talebi her zamankinden daha güçlü” dedi.

Kanada Maliye Bakanı William Francis Morneau, son on yılda vergi şeffaflığı konusundaki uluslararası çabaların çok ilerleme kaydettiğini dile getirerek, daha fazlasını yapmak ve insanların vergi sistemlerine olan güvenini kazanmak için tartışma ve işbirliğine devam etme çağrısında bulundu.

ABD Hazine Bakanı Steve Mnuchin de, “Aramızda üzerinde anlaşmaya varılan birçok konu var ve ihtiyacımız olan tek bir küresel vergi sistemi, çelişen sistemler değil. Çünkü bu tutarsızlık hem ülkeler hem de dünya düzeni için zararlı. Uluslararası vergi meselesi ele aldığımız en karmaşık konulardan biri” şeklinde bir konuşma yaptı.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, birçok çözüm sunmak yerine tek bir küresel çözüm çağrısında bulunarak, “Fransızların yüzde 75’i vergi sisteminin dijitalleştirilmesini istiyor” dedi.

OECD Genel Sekreteri Jose Angel Gurria Trevino, uluslararası vergilendirme alanında küresel işbirliğinin son yıllarda önemli ölçüde geliştiğini dile getirerek, “2009 yılında vergi alanında etkili bir uluslararası işbirliği olmadığını hatırlıyoruz. Ülkeler arasında vergi bilgisi almak için bir başvuru yapmak gerekiyordu ancak bugün otomatik olarak ilerliyor. Vergi bilgilerinin kamuya açık hale getirilmesinin vergi sistemine olan güveni artıracağına inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sarkul Avsat