Hısma Çölü’ndeki Gemi Dağı’nı gördünüz mü?

Adını uzaktan bakıldığında çölde demirlenmiş bir gemi görüntüsünden alan Suudi Arabistan’daki Tebük’ün güneybatısında yer alan “Gemi Dağı” kayalarına işlenmiş tarihi yazılarıyla dikkat çekiyor.

Hısma çölünün ortasında yer alan Gemi Dağı, tarihi kaynaklara göre çok eski zamanlardan beri Arap Yarımadası’na giden tarihi ticaret rotasındaki bir istasyondu. Bu durum, Hısma’daki kayalıklara işlenen eski medeniyetlere ait arkeolojik yazıtların çeşitliliğini ve bolluğunu açıklarken, İslamiyet öncesi ve İslami döneme ait şiirleriyle de dikkat çekiyor.

Tarihçiler, “Gemi Dağı”nı, 2 bin 600 yıldan daha eski döneme ait Semudi yazıtlar ve İslamiyet’ten önceki ve sonraki döneme ait Arap yazılarının olduğu tarihi bölge olarak tanımlıyorlar. Ayrıca hicri birinci yüzyılda, yolculuklarının ve koşullarının bir belge biçimi olarak noktalı olmayan ilk Kufi yazısının burada ortaya çıktığı biliniyor.

Kayalıklara yazılan ifadeler arasında bunlardan birinin yazılı olduğu anlaşılıyor:

Ey Allahım, Muhammed ibn İbrahim bin Nafi, Mevla Ebu Hureyre, büyük günahını affet.

Arap dilinin tarihi ve gelişiminde araştırmacılar için önemli olan bu dağın tarihi mirasını gösteren birçok yazıt mevcut. Bu bölgede daha sonra Nebati lehçesine benzer bir Arap lehçesi olan Hısmiyye lehçesine ait yazıtlar da keşfedildi.

Bu eski eserler, Arap Yarımadası tarihinin ve onun ebedi dilinin bazı yönlerini araştıran bir miras taşıyor.

SPA