Virüs nedeniyle BAE’deki konserler ve spor etkinlikleri iptal edildi

Turizm ve ticaret açısından hava taşımacılığında önemli merkezlerden biri olan Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) önceden yapılacağı planlanmış konserler ve etkinlikler; koronavirüsün Körfez Bölgesi’nde hızlı bir şekilde yayılmaya başlaması sonrasında iptal edildi veya ertelendi.

Körfez Bölgesi’nde şimdiye kadar, en çok kişinin hayatını kaybettiği İran’da 66 kişi öldü ve en az bin 641 virüs vakası görüldü. Diğer Ortadoğu ülkelerinden de vakalar bildirilmeye devam ediyor.

Abu Dabi’deki 25 bin kişi kapasiteli Du Arena’da 5-6 Mart tarihlerinde yapılacak Ultra Elektronik Müzik Festivali ve Dubai’deki 17 bin kişi kapasiteli Coca-Cola Arena’daki 21 Mart’ta Music Bank World Tour kapsamında gerçekleşecek K-Pop konseri iptal edildi.

Major Lazer ve DJ Afrojack’in de sahne alacağı Ultra Elektronik Müzik Festivali’nin organizatörleri, hızla yayılan virüs nedeniyle bazı ülkeler ve havayolları tarafından uygulanan seyahat kısıtlamaları olduğunu belirtti.

Güney Kore’nin ulusal yayın kuruluşu KBS ve K-pop konserinin organizatörleri Makestar, Music Bank turnesinin virüs salgınının Güney Kore’de ve başka yerlerde yayılması nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

Organizatörlere göre, Dubai’de 25-28 Mart tarihlerinde yapılması planlanan uluslararası büyük sanat fuarı Art Dubai de ertelendi.

Şimdiye kadar 21 koronavirüs vakası olduğunu bildiren BAE, düzenli olarak büyük konferanslara, konserlere ve spor etkinliklerine ev sahipliği yapıyor, bu da yabancı ziyaretçiler için büyük önem teşkil ediyor.

MERKEZ BANKASI EKONOMİK BÜYÜME TAHMİNİNİ YENİDEN DEĞERLENDİRECEK

BAE Merkez Bankası’ndan bir yetkili yaptığı açıklamada, merkez bankasının koronavirüs salgını nedeniyle 2020’de ekonomik büyüme tahminini yeniden değerlendireceğini söyledi.

Bu arada Mart ayında Abu Dabi’de yapılacak bir kadın forumu, bir yoga festivali ve Dubai’de gerçekleşecek Hindu Holi Festival ve Karnavalı’nın hepsi iptal edildi veya tarihleri yeniden planlandı.

Amerikalı rapçi ve yapımcı Russ, 27 Mart’ta Dubai’de vereceği konserinin virüs nedeniyle Kasım ayında gerçekleşeceğini söyledi. Russ Twitter hesabında ‘’Biliyorum, virüs daha vahşi ve kontrol dışı’’ açıklamasını yaptı.

Dubai’de Mart ayında düzenlenecek Boat Show Kasım ayına erteledi ve Abu Dabi bu ay yapılacak ITU Dünya Triatlon etkinliğini iki bisiklet sürücüsüne virüs teşhisi konulduğu için iptal etti.

Bu arada, Ortadoğu’nun en büyük havayolu şirketi Emirates, virüs salgını nedeniyle uçuşları azaltmak veya iptal etmek zorunda olduğunu bildirdi. Devlete ait havayolu şirketi Emirates, çalışanlarından, meydana gelen yavaşlama nedeniyle bir defaya mahsus bir aylık ücretli veya ücretsiz izin almalarını istedi. Emirates Havayolları, dünyanın uluslararası seyahat için en yoğun olduğu Dubai dışında da faaliyet gösteriyor.

Öte yandan Katar, bir savunma sergisini iptal ederken, Bahreyn de bu ay yapılması planlanan iki petrol ve doğal gaz konferansını başka bir tarihe erteledi.

16-18 Mart tarihinde Doha Uluslararası Deniz Savunma Fuarı ve Konferansı (Dimdex) kentin sergi merkezi DECC’de gerçekleşecekti.

Doha, 27 Şubat’ta İran’dan tahliye edilen bir grup arasında yer alan Katar vatandaşı olan yeni bir koronavirüs vakası kaydetti. Bununla beraber Katar’daki enfeksiyon sayısı sekize çıkmış oldu.

İran’ın dini lideri ise silahlı kuvvetlere, sağlık yetkililerine ülkede 77 kişinin ölümüne neden olan ‘bu rakam Çin dışındaki en yüksek rakamdır’ salgınla mücadelede yardımcı olma emri verdi.

İRAN’DA ÖLÜM ORANI, DİĞER ÜLKELERE GÖRE DAHA YÜKSEK

Uzmanlar, İran’ın enfeksiyonlara bağlı ölüm oranının şu anda yüzde 3,3 oranıyla diğer ülkelere göre çok daha yüksek olduğunu ve İran’daki enfeksiyon sayısının mevcut rakamlardan çok daha fazla olabileceğini tahmin ediyor.

İran’ın dini lideri Ali Hamaney’e danışmanlık yapan konseyin üyelerinden Muhammed Mirmohammadi yeni tip Koronavirüs sebebiyle hayatını kaybetti. Danışman ve Hamaney’in sırdaşı olan Muhammed Mirmohammadi, İran’da koronavirüs sebebiyle ölen ilk üst düzey devlet yetkilisi oldu. Öte yandan İran’ın önde gelen din adamlarından, eski Vatikan Büyükelçisi Hadi Hüsrevşahi de virüs nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Koronavirüse yakalananlar arasında Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, Sağlık Bakanı Yardımcısı İreç Herirçi ve diğer 23 milletvekili de bulunuyor.

Milletvekili Abdolreza Mesri, İran devlet televizyonunda Genç Gazeteciler Kulübü programına katılarak 23 milletvekilinin koronavirüsü olduğunu teyid etti. Mersi, tüm milletvekillerini halktan uzak durmaya çağırarak ‘’Bu kişilerin insanlarla yakın ilişkileri var ve ülkenin farklı yerlerinden yeni virüsler oluşmasına neden olabilecek farklı virüsler taşıyorlar, bu yüzden milletvekillerinin şimdilik halkla ilişkilerini kesmelerini öneriyoruz’’diye konuştu.

Bu arada İran’da eylemci bir grup Wikipedia’nın Farsça web sitesi bölümünün, dini liderin sırdaşı olan Mirmohammadi’nin ölümü sonrasında kesintiye uğradığını bildirdi.

Arab News