İngiltere Dışişleri Bakanı Suudi Arabistan’da Yemen krizini görüştü

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, dün başkent Riyad’da İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab’ı kabul etti.

Söz konusu görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin yanı sıra bölgesel ve uluslararası sorunlar ile ortak ilgi alanları ele alındı.

Toplantıya, Suudi Arabistan’ın Londra Büyükelçisi Prens Halid bin Bender bin Sultan bin Abdulaziz, Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah, İçişleri Bakanı Prens Abdulaziz bin Suud bin Nayef bin Abdulaziz ve üst düzey Suudi yetkililer katıldı.

Dışişleri Bakanı Prens Faysal bin Ferhan bin Abdullah da, İngiliz mevkidaşı ile ayrı bir görüşme gerçekleştirdi.

Daha sonra, Dış İlişkilerden Sorumlu Devlet Bakanı Devlet Bakanı Adil el-Cubeyr de, İngiltere Dışişleri Bakanı ile bir araya geldi.

İngiliz diplomatik bir kaynak, ülkesinin, Yemen krizinin önündeki engellerin üstesinden gelmek için Suudi Arabistan ile yakından çalıştığını bildirdi.

Barış çabalarının güçlendirilmesine yardımcı olmak istediklerini dile getiren İngiliz diplomat, “Suudi Arabistan’ın rolü çok önemli. Güneyde, Yemen hükümeti ve Güney Geçiş Konseyi arasından imzalanan Riyad Anlaşması’nın uygulanmasındaki gecikmeyle ilgili bazı sorunlar var.  Suudi Arabistan’a bu açıdan nasıl yardımcı olabileceğimizi öğrenmek istiyoruz” dedi.

Raab’ın, Riyad’daki görüşmelerde, Yemen’deki savaşın durması gerektiğine vurgu yaptığını söyleyen İngiliz diplomat, “Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilcisi’nin Yemenli taraflar arasında anlaşmaya ulaşmak için yürüttüğü çabalara yardım edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu konuda taraflarla birlikte çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Yemen’deki krize ilişkin herkesin net bir vizyonu olduğuna dikkat çeken diplomat, “Sorun vizyon değil bunların nasıl uygulanacağı. Bu, taraflar arasında sabır ve güven inşa edilmesini gerektiriyor. Bu nedenle Suudi Arabistan, meşru Yemen hükümeti ve diğer taraflarla konuya ilişkin çalışıyoruz. Önümüzdeki günlerde bu çabalara olumlu dönüş yapılmasını bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Raab, Riyad ziyaretinden önce yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın ülkesine en yakın ortaklardan biri olduğunu vurgulayarak, İngiltere’nin güvenliğini korumada önemli rol oynayan Suudi Arabistan ile küresel zorlukları aşma ve Yemen’deki insani krizi çözme noktasında birlikte çalışmaya devam edeceklerini belirtti.

Şarkul Avsat