İran’da Cuma namazları virüs salgını nedeniyle iptal edildi

İran Devlet televizyonunda yapılan açıklamada, ülkedeki Cuma namazlarının, büyüyen koronavirüs salgını ile birlikte tüm eyalet başkentlerinde iptal edildiği belirtildi.

Cuma namazı, İslam’da cemaatin bir araya geldiği önemli bir gün ve geleneksel olarak İran’ın din adamları için önemli bir olayı. Bununla beraber, Cuma namazlarının iptal edilmesi ile ilgili karar; ülkenin Tahran ve diğer bölgelerindeki geçen hafta Cuma namazı sonrası salgının yükselişe geçmesi sonrasında geldi.

İRAN, ÇİN DIŞINDAKİ ÜLKELER ARASINDA EN YÜKSEK KORONAVİRÜS VAKASINA SAHİP

İran şimdiye kadar virüs nedeniyle 2 bin 922 teyit edilmiş vakada 92 kişinin öldüğünü açıkladı. Bu, Çin dışındaki ülkeler arasındaki en yüksek rakam olarak dikkatleri çekiyor.

Bu arada Mısır Evkaf Bakanı Muhammed Juma, yeni koronavirüsün patlak vermesi nedeniyle Cuma namazlarının iptaline izin verilebileceğini söyledi. Mısır’da özel bir televizyon kanalı olan Al Mehwar’da açıklama yapan bir yetkili, ‘’Virüs Müslüman bir ülkede yayılırsa ve Cuma namazını iptal etmek gerekirse, bu namazı evde öğle namazı kılarak ifa edebilir’’ diye konuştu.

Mısır şimdiye kadar bir Çinli ve bir Kanadalı’nın olduğu iki vakanın olduğunu doğruladı ve  hükümet, Mısır’da bir Covid-19 salgını hakkında sosyal medyadaki iddiaları defalarca reddetti.

Mısır Evkaf Bakanı Muhammed Juma, küresel korkuları tetikleyen viral hastalık hakkındaki dini görüşlerin sağlık kurumlarının görüşlerine dayandırılması gerektiğini söyleyerek ‘’Koronavirüs ile alakalı olarak Sağlık Bakanlığımız ve Dünya Sağlık Örgütü gibi bilimsel kuruluşlardan gelen görüşleri dikkate almalıyız. Bu zamanlarda dini görüşler, ünlülerden değil, yetkili dini kurumlardan gelmeli.  Uzmanları dinlemek çok önemli. Tıpta doktorlar ve mühendislikte uzman olan mühendisleri dinlemek gerekir.  Sosyal medya platformlarında şöhret arayan kişilerle ilgili çalışmalar yapıyoruz’’ diye konuştu.

Gulf News