Mısır’da Cuma Hutbesi süresinin azaltılması kararı alındı

Mısır’da camilerden sorumlu Vakıflar Bakanlığı, Cuma Hutbesi’nin 6 sayfa yerine 4 sayfa, süresinin de en fazla 15 ila 20 dakika arasında olmasına karar verdi. Tüm camilerdeki imamlar belirlenen sürenin dışına çıkmama konusunda uyarıldı.

Bakanlık’tan bir kaynak vaaz süresinin kısaltılması kararının belirtilen sürelerin aşıldığının gözlemlenmesiyle alındığını ifade etti. Ancak konuya yakın diğer kaynaklar alınan kararın Mısır’da da yayılmaya devam eden yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle alındığını öne sürdü.

Vakıflar Bakanlığı’nın geçtiğimiz günlerde virüs sebebiyle Cuma Namazı’nı iptal ettiği yönünde haberler yayılmıştı. Bakan Dr. Muhammed Muhtar Cuma, salgının yayılması durumunda vatandaşların sağlını korumak amaçlı söz konusu namazın iptal edilebileceğini belirtti.

Bakanlık, cuma günleri verilen hutbeleri birleştirerek cami platformlarını kontrol etmeye çalışıyor. Daha önce de camilerde yalnızca Ezher mezunu olanların hutbe vermesine müsaade ediliyordu. Herhangi bir ihlal durumunda ise hapis ve para cezası veriliyordu.

Dün Mısır’daki hutbelerde ise Hucurat suresindeki insani değerlere yer verilirken hutbe 18 farklı dile çevrildi. Mısır’da hutbeler Arapça’nın yanı sıra işaret dilinde ve özel ihtiyaçları olan insanlar için de değişik yöntemlerle veriliyor. Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan bir kaynak, söz konusu adımın Vakıflar Bakanlığı’nın toplumda barış içinde yaşanmasının pekiştirilmesi amacı taşıdığını aktardı.

Şarkul Avsat