Suudi Arabistan, havalimanları girişlerine geçici ek kısıtlamalar getirdi

Suudi Arabistan tarafından bugün yapılan açıklamada, yeni tip koronavirüsün yayılmasını önlemek için İngiltere’deki yetkili sağlık makamları tarafından önerilen bir dizi önleyici tedbirler alınacağı duyuruldu.

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’ndaki resmi bir kaynak tarafından verilen bilgiye göre, ülke sakinlerinin sağlık ve güvenliğinin korunması noktasında aşağıdaki maddelerin uygulanacağı belirtildi;

1-BAE, Kuveyt ve Bahreyn’den Suudi Arabistan’a gelen ziyaretçilerin girişlerinin geçici olarak Riyad’daki Kral Halid Uluslararası Havalimanı, Cidde’deki Kral Abdulaziz Uluslararası Havalimanı, Dammam’daki Kral Fehd Uluslararası Havalimanı ile sınırlandırılması kararlaştırılmıştır. Yine, bu ülkelerle Suudi Arabistan arasındaki karasal geçişlerin ticari tırlarla sınırlı tutulmasına karar verildi. Sağlık Bakanlığı yukarıda belirtilen havalimanlarında bu tedbirlerin derhal uygulanmaya başlanacağını, kara sınır kapılarındaki kamyon şoförleri ve refakatçilerinin girişinde gerekli tüm önlemleri alması şartıyla kendilerine izin verileceği belirtildi. Yukarıda bahsedilen ülkelerden herhangi birinden gelen Suudi Arabistan vatandaşlarıyla ilgili olarak bu prosedürün 7 Mart 2020 saat 11.55’ten itibaren geçerli olacağı belirtildi.

2- Suudi Arabistan Krallığı yetkili makamları tarafından onaylanan listeye göre, koronavirüs (Kovid-19) tehdidinin ortaya çıktığı herhangi bir ülkeden, Suudi Arabistan Krallığı’na yeni bir vize veya geçerliliği devam eden bir vizeyle gelmek isteyen herkes, virüs bulaşmadığını kanıtlayan bir PCR laboratuvar sertifikası sunmaları gerekir. Bu kural Krallığa girmeden önceki 14 gün için söz konusu ülkelerde ikamet edenler için geçerlidir.

Hava taşımacılığı yapan şirketler, yolcunun sağlıklı olduğunu ve laboratuvar sertifikasını yolcunun binişinden 24 saat önce alındığından ve verildiğinden emin olması gerekir.

3- İkinci maddede atıfta bulunulan ülkelerdeki Krallığın elçilikleri, Ulusal Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi tarafından akredite edilmiş belirli laboratuvarları tespit eder ve tanımlar.

Kaynak, İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kuralların devam ettiğini ifade etti.

Şarkul Avsat