Suudi Olimpiyat koşucusu Kariman, Adidas ile hikayesini anlattı

Kariman Abuljadayel, Rio de Janeiro’daki 2016 Olimpiyatları’nda 100 metre mesafeyi koşan ilk Suudi Arabistanlı kadın. Abuladayel, ilham kaynağını, başarısının sırrını ve Adidas markasıyla hikayesini anlattı.

ABD, Boston’daki Northwestern Üniversitesi’nde mimarlık alanında lisans ve yüksek lisans eğitimi aldı. Spor, çocukluğundan beri tutkusuydu ve hayatının dönüm noktası, 2012’de Olimpiyatlara katılmaya karar verdiği Londra Olimpiyatlarının açılışını televizyonda izlerken oldu.

Bu ısrarla yolculuğu koşu eğitimi ile başladı.

SUUDİ OLİMPİYAT KOŞUCUSU KARİMAN

Sabah altıda mimarlıktaki üniversite derslerine yetişmek için koşan Kariman, bu rutin egzersiz sayesinde Suudi Atletizm Federasyonu ile iletişimde başarılı oldu ve bu da ülkesini uluslararası forumlarda temsil eden Suudi milli takımında önemli bir oyuncu olarak yer almasını sağladı. Bunlar arasında Portland, ABD’deki Dünya Atletizm Şampiyonası ve 2016 Rio Olimpiyatları yer alıyor.

KARARLILIK VE AZİM

Hedefe ulaşmak için ısrar etmek, teslim olabileceğiniz zorluklar ne olursa olsun hayalini gerçekleştirmek için kararlı olmak Kariman’ın Olimpiyatlara ulaşma konusundaki azmi için temel oluşturuyordu. Kararlılık, koşullar ne olursa olsun, özellikle kadınlar için başarılı bir denklem. Olimpiyatlara giden yol Kariman’ın önünde güllerle döşenmedi.

SUUDİ KADINLARINI GÜÇLENDİRMEK

Suudi kadınlarını hem kısa hem de uzun vadede spor, türleri ve insan yaşamındaki pozitifleri hakkında eğitmek Kariman’ın temel endişesi. Suudi kadınlara bu alanda kendilerini başarıya ulaştırabilmeleri için sporu ve sporu organize etme yollarını tanıtmak için spor etkinliklerine katılmakta tereddüt etmediğini söyleyen Kariman, böylece onların hayal ettiklerinden daha hızlı, mümkün ve güçlü hale geldiklerini belirtti.

ADİDAS, ARAP SUUDİ KADIN SPORCULARI DESTEKLEYECEK

Kariman, Adidas’ı ürünleri üzerinde bütünsel olarak faaliyet gösteren küresel bir spor markası olarak görüyor. Örneğin, sporcu tesettürlü kadınlar için başörtüsü kıyafetleri, Adidas’ın örtülü sınıfın kendini dışlanmış veya yarış dışında hissetmemesi için attığı en önemli adımlardan biri.

Kariman, Adidas spor ayakkabı kalıplarının büyük özenle hazırlandığını gösterdiğini söyleyerek sporunu yaparken rahat etmeyi sağladığını ifade etti.

Kariman, “Adidas, her zaman koşmanın ilham verici gücünü fark etti. Bir koşucu olarak, bugün dünyanın dört bir yanındaki koşucuların ilham verici kendini geliştirme hikayelerini vurgulayan en son kampanyası olan “Faster Than” de marka yüzü olmaktan çok mutluyum. Ayrıca, üstün hareketler ve hız toleransı için hafif, orta taban olduğu için en son kampanyaya uygun olarak tasarlanan yeni SL20 koşu ayakkabıları ile çok rahat edeceksiniz” dedi.

Hayalleri ve hedefleri, anavatanını bir dünya düzeyinde başarıya ulaşmada temsil etmek olan Kariman, hiç durmadan çabalamaya devam ederek kadınların gücünü kanıtladı.

Genellikle kendisiyle karşılaştırmalar yapan Kariman, “Bugün Kariman dünden daha hızlı ya da sporun öğrettiği gibi: Odak yolunda” şeklinde konuştu.

SUUDİ KADINLAR İÇİN TAVSİYELER

Bugünkü duruma ulaşmak için birçok zorlukla karşılaşan Kariman, parlak bir geleceğe sahip olan Suudi kadınlara, kendileri için çok fazla önem taşımayabilecek ufak şeylerin her şey demek olduğu için önem vermelerini tavsiye etti.

Kariman, bir kadının özgüveninin ve performansının kendi içinden başladığına inanıyor ve sonuçlarını ona döneceğine inanıyor. Kariman, “Yeni şeyler aileden ve toplumdan gelen itirazlarla ve bazen reddetmeyle karşı karşıya kalabilir, ancak bir rüyaya inanmak, ona ulaşmak için kararlı olmak bilinçli ve dengeli bir yöntemdir” ifadelerini kullandı.

Sayi Daty