Prof. İlber Ortaylı

İlber Ortaylı: Kemalist Türkiye’nin Hatay’daki son düzenlenmesi acaba tehdit altında mı?

Hürriyet gazetesi yazarı Prof. İlber Ortaylı, Türkiye servisindeki gazetecilerin gözaltına alınmasına sebep olan Sputnik’in “Çalınmış şehir- Fransa 80 yıl önce neden Suriye’nin köşesindeki şehri Türkiye’ye verdi” başlıklı makalesini bugünkü köşesine taşıdı.

Ortaylı, “Tuhaf hesap” başlıklı köşe yazısında Hatay’ın yıllar içinde yaşadığı olayları sıraladı ve sözlerine:

“Zengin kültürel dokuyla Cumhuriyet bürokrasisi de 1939’dan sonra da yeni ismiyle Hatay halkını bünyesine almıştır. Bugün Türkiye’nin dinler ve diller bakımından en renkli bölgelerindendir. Ortadoğu’nun üzerindeki yeni emellere tahammülü olmayan bir yapısı vardır. Şu anda ABD, Suriye’nin kuzeydoğusundaki nüfusu Antakya üzerinden Akdeniz’e kadar uzatmak istiyor, asıl mücadele edilen hat budur. İşin garibi Akdeniz’e doğru Antakya’dan uzanacak bir Kürt nüfusunu Rusya da pek itirazla karşılamıyor.

Sputnik’te yayınlanan son bildiriyle 1938-39 plebisiti ve bölgenin Türkiye Cumhuriyeti’ne ilhakının gayrimeşru olarak gösterilmesi tuhaf bir tarihle hesaplaşma söylemidir. Böyle bir işlemin gerçekleşmesi Ortadoğu’da muhtelif gruplar arasındaki çatışmayı arttıracaktır. Akdeniz’de yaşayan etnik ve dini gruplar bellidir. Harita üzerinde farklı bir Akdeniz beşeri coğrafyası yaratmak yeni gerilimleri doğurur. Kemalist Türkiye’nin Hatay’daki son düzenlenmesi acaba tehdit altında mı…” şeklinde devam etti.

Sputnik’te çıkan ancak haber ajansının Türkiye servisinde yayımlanmayan haber sonrası gazetecilere yönelik bir operasyon düzenlenmişti. Operasyonda Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe ve 3 gazeteci gözaltına alınmış, bir süre sonra serbest bırakılmışlardı.

İndependent Türkçe