Arap Okuma Yarışması 2020’ye 21 milyon öğrenci katılacak

Dubai Hâkimi Şeyh Muhammed bin Raşid, bu seneki Arap Okuma Yarışması’nda (Arab Reading Challenge) 52 ülkeden 21 milyon öğrencinin şampiyon olmak için katılacağını duyurdu.

Arap Okuma Yarışması, 2015 yılında Dubai Hâkimi Şeyh Muhammed bin Raşid tarafından bir milyon gencin yılda 50 kitap okumaya teşvik etmek için başlatıldı.

GEÇEN YIL 13 MİLYON ÖĞRENCİ KATILDI

Kitap okuma yarışması başladığından bu yana çok sayıda başarı hikâyesine sahip. Geçtiğimiz sene 49 ülkeden 13 milyonun üzerinde kişi katıldı.

Şeyh Muhammed bu seneki Arap Okuma Yarışması hakkında, “52 ülkeden 96 bin okuldan 120 bin gözetmen tarafından desteklenen 21 milyon öğrencinin katılacağı beşinci Arap Okuma Yarışması’nda yer alacağım için gururluyum. En büyük Arap okuma girişiminde öğrencilerin okumak için yarışacağına tanıklık etmek beni gururlandırıyor.  Okuma, insanın ufkunu genişletir ve zihinleri aydınlatır böylece gelişme yolculuğunu hızlandırır” şeklinde konuştu.

Arap Okuma Yarışması’nın bölgenin bilgi edinme girişimlerinin bir göstergesi olduğunu söyleyen Şeyh Muhammed, “Bunu tüm dünyadaki Arap eğitim bakanlarına, yetkililerine ve koordinatörlerine teşekkür etmek ve Arap öğrencilerimizi bu yeni başarı seviyesinden dolayı tebrik etmek için bir fırsat olarak görüyoruz” dedi.

137 BİN DOLARLIK ÖDÜLLE HAYATI DEĞİŞTİ

Sudanlı genç Hadeel Anwar, Kasım ayında Dubai Opera Binası’nda düzenlenen törende Şeyh Muhammed’den 500 bin dirhem (137 bin dolar) değerindeki ödülü aldıktan sonra hayatının değiştiğini söyledi.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Arap Okuma Yarışması’na olan ilgi geçtiğimiz sene yarışmanın televizyondan “Arab Reading Challenge” şovu olarak yayınlanması ile arttı. Şov programında 14 Arap ülkesinden yarı finale kalan 16 kişinin yolculuğu gösterildi.

Arap dünyasındaki okulların işbirliğinin artmasıyla geçtiğimiz sene 67 bin olan katılımcı okul sayısının bu sene 96 bine yükselmesinde etkili oldu.

TÜRKİYE’DEN DE YARIŞA KATILACAKLAR

Bu yıl, İsviçre, Türkiye, Lüksemburg ve Avusturya gibi dört yeni ülkeden öğrenciler de yarışmada yer alacak.

Arap Okuma Yarışması’nda en iyi okul 1 milyon dirhem (280 bin dolar) ödülünün sahibi olurken en iyi gözetmen de 300 bin dirhemlik (83 bin dolar) ödülün sahibi olacak.

Yarışma, bölgeden herkese açık. Aynı zamanda yurtdışında yaşayan 8-13 yaş arasında Araplar da yarışmaya katılabilecek.

Arap Okuma Yarışması başladığından bu yana katılmak isteyenler, prestijli ödülün sahibi olabilmek için birkaç ön elemeden geçmek zorunda kaldılar.

Yarışmaya katılan öğrencilerden okudukları 50 kitabı anlamaları ve Arapça iletişim kurabilme yetenekleri değerlendiriliyor.

En son düzenlenen Arap Okuma Yarışmasının birincisi Ekim ayında Dubai’de yapılacak olan törende ödülünün sahibi olacak.

The National