Kürt Semila aşiretinin şeyhi, Suriye sınırları çizilmeden önce Derbesiye nüfusuna kayıtlı 1872 doğumlu dedesinin kimlik fotoğrafını paylaştı

Esed’e Kürtler’den yanıt: Biz Suriyeliyiz ve köklerimiz burada

Suriye rejim lideri Beşşar Esed’in ülkede Kürt sorunu olmadığı yönündeki açıklaması, Kürtler arasında büyük tepki uyandırdı.

Suriyeli Kürtler, sosyal medya platformlarında ulusal aidiyetini ispat eden tarihi belge ve evrakların fotoğraflarını paylaştı.

Suriye’de önde gelen bir Kürt partisi ise mevcut rejimin hatalı politikaları sebebiyle ülkenin şu anki duruma geldiğini, bölgesel ve uluslararası güçlerin müdahalesine yol açtığını belirtti.

Suriye Kürt İlerici Demokrasi Partisi (PDPKS), yaptığı açıklamada, “Kürt meselesi tarihi bir meseledir. Hiç kimsenin bunu yalanlamaya veya inkar etmeye hakkı yoktur. Çünkü bu mesele asli bölgelerinde yaşayan 3 milyonu aşkın vatandaşın kaderini ilgilendiriyor” ifadelerini kullandı.

Esed, geçtiğimiz günlerde Rusya devlet televizyonu Russia 24’e verdiği demeçte, “Bazen “Kürt meselesi” olarak adlandırdıkları şeye gelince, basit bir nedenden ötürü Suriye’de Kürt meselesi diye bir şey yoktur. Tarihsel olarak Suriye’de yaşamış Kürtler var, ancak kuzeye gelen gruplar geçtiğimiz yüzyılda sadece Türkiye’nin baskısı nedeniyle geldi ve biz onları Suriye’de ağırladık” açıklamasında bulunmuştu.

Fırat’ın doğusundaki bölgelerin yönetiminden sorumlu Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetimi, Esed’in ifadelerine yanıt olarak yazılı bir açıklama yayınladı.

Açıklamada, “Bu ifadeler (Esed’in açıklaması) çözüm arayışlarını engellemekte ve Suriye rejiminin çözüm diyaloglarında ciddi olmadığını göstermektedir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca Esed’in röportaj sırasında yaptığı bölücülük suçlamalarına yanıt olarak, “Bölücülük veya buna benzer suçlamalara gelecek olursak, rejim yakın geçmişi gözden geçirmeli ve Suriye’nin kuzey ve doğu bölgelerinin Suriye’nin birliğini ve çoğulculuğunu şimdiye kadar en çok savunan bölgeler olduğunu unutmamalı” denildi.

Suriye Kürt İlerici Demokrasi Partisi Politbüro üyesi Ahmed Süleyman, açıklamasında, “Rusya’nın Kürtler ile Suriye hükümeti arasında diyalog başlatmak için çabaladığı bir süreçte Esed’in kullandığı bu sözler Kürt toplumunda büyük bir öfkeye yol açtı” dedi.

Şam yönetimi geçen ayın başında Rusya’nın arabuluculuğunda Kürtlerle siyasi diyaloğun başlatılması ve Fırat’ın doğusundaki bölgelerin geleceğinin ele alınması için Ortak Yüksek Komite’nin kurulmasına yeşil ışık yakmıştı.

PYD Eş Başkanı Enver Müslim, geçtiğimiz günlerde Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Halkımızın Suriye’nin birlik ve beraberliği için hiçbir zaman tehdit oluşturmadığını teyit ediyoruz ve hükümeti, Suriye’yi kimin böldüğünü ve tehdit ettiğini dikkatli bir şekilde araştırmaya çağırıyoruz” dedi.

Müslim, “Rejim askeri zihniyeti sürdürüyor. Ülkeyi 2011 öncesi merkezi yönetime geri döndürmeyi istiyor. Bugün Suriye’de yaşanan tüm değişimleri görmezden geliyor. Öz yönetim tecrübesini ve olumlu yönlerini tanımak istemiyor” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin kuzeydoğusunda yer alan Derbesiye ve Haseke bölgelerinde tanınan Kürt aşiretlerden Semila’nın lideri Reşid Bedran Halo, Facebook hesabından dedesi Hacı İsa Halo’nun nüfus cüzdanı fotoğrafını paylaştı.

Halo, paylaşımında şu ifadeleri kullandı;

“Dedem 1872’de Derbesiye’ye bağlı Ebu Cerade köyünde doğdu. Biz, 150 yıldır Suriye’deyiz. Yani henüz Suriye sınırları çizilmemişken.”

Kürt medya ağı ASO’da çalışan Ariya Haci, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “1890 doğumlu babamın dedesi, Derik nüfusuna kayıtlı. Annemin dedesi ise yaklaşık olarak aynı yıllarda doğdu. İkamet adresi, doğum yılından bu yana (Kamışlı ilçesinin doğusu) Kahtaniye’dir. Sayın Başkan (Esed) biz Suriyeliyiz ve tarihi köklerimiz burada” diye yazdı.

Şarkul Avsat