Türkiye-Rusya Anlaşması: Herkes için ideal bir sonuç mu?

Rusya ve Türkiye arasında yapılan anlaşmayı değerlendiren Foreign Research Enstitüsü’nün Ortadoğu Programı Müdürü Aaron Stein, “Doğruyu söylemek gerekirse, Rusya ve Türkiye arasında yapılan bu anlaşmanın çok kısa bir süre içerisinde ihlal edilmesi muhtemel. Anlaşma her iki tarafa da zaman kazandırıyor” dedi.

5 Mart tarihinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında Kuzey Suriye’deki askeri operasyonları durdurulması için bir görüşme yapıldı.

“ATEŞKES YALNIZCA MÜLTECİLERİN YARARINA”

Aaron Stein’e göre bu anlaşma savaş halindeki İdlib için kısa süreli bir ideal. Stein, “Çok sayıda ihlal olduğundan düşünürsek, şiddeti durdurmak, yalnızca sınıra kaçabilecek savunmasız kişilerin yararına” ifadelerini kullandı.

İdlib ateşkesi, Ankara’nın beklentilerini karşılamamasına rağmen rejim birliklerinin şimdilik tüm eyaleti almasına ve İdlib kentinde 2 milyon sivilin, zaten 4 milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yapan Türkiye’ye kaçmasına neden oldu.

Türkiye’de artan ekonomik ve sosyal gerilimlerle birlikte Türkiye ekonomisinin düşme eğilimi ile karşı karşıya olan Ankara, mültecilerin Suriye’de kalmasını tercih ediyor.

Rusya Uluslararası ilişkiler Konseyinde uzman olan Alexey Khlebnikov, ateşkes hakkında, “En önemli şey, Türkiye ve Rusya’nın ateşkesi güçlendirmeye kesinlikle yardımcı olacağı için güvenlik koridorunun ortak askeri devriyelerini konuşlandırmayı kabul etmeleridir” ifadelerini kullandı.

ABD ve Türkiye tarafından 2019’a kadar kuzeydoğu Suriye’de uygulanan bir model olan devriye, Serakib yakınlarındaki Trumba ile Ayn el Havra arasında Rus-Türk birlikleri 15 Mart’ta başlayacak.

Ancak Ankara’nın İdlib’de terörle mücadele etme isteği yapılan anlaşmanın zayıf halkası.

Arab News