Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed

Kral Abdullah’tan Beşşar Esed’e ‘sen yalancısın’ resti

Suudi Arabistan’ın Eski Kültür ve Enformasyon Bakanı ve Büyükelçi Abdülaziz Hoca, yakın zamanda yayınladığı “Deneyim: Kültür, Politika ve Medya Etkileşimleri” isimli anı kitabında görev yaptığı döneme ait önemli bir gelişmelere ışık tutuyor. Kitapta, Lübnan Başbakanı Refik Hariri’nin suikasta uğramasından sonra Riyad-Şam arasındaki ilişkilere dair bilgilere geniş yer veriliyor.

Suudi Büyükelçisi, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’in ülkesinin suikastla ilişkisini reddettiğini söylediğini belirtiyor ve Mart 2005’te Suudi Arabistan’ı ziyaret ettiğini söylüyor. Hoca, o sıra Suudi Veliaht Prensi olan Prens Abdullah’ın kendisine, “Suriye’nin Refik Hariri’ye suikast düzenlemesinin sebebi hakkında” soru sorduğunu ve Beşşar Esed’in ise bu soruya, “İstihbarat içerisinde benim bilgim olmaksızın hareket eden bazı taraflar var” diye cevap verdiğini kaydediyor. Fakat Veliaht Prens’in buna inanmadığını ifade eden Hoca, Beşşar’ın bu suikastta parmağı olduğunu bildiğini söylüyor. Ayrıca Veliaht Prens’in, Esed’e mümkün olan en kısa sürede Lübnan’dan çekilmesini söylediğini ve aksi halde Riyad ve Şam arasındaki ilişkilerin kopacağını bildirdiğini kaydediyor.

Kral Abdullah’ın yalan söylenmesinden nefret ettiğini belirten büyükelçi, Esed’in Suudi Arabistan’ı son ziyaretinde kendisine şu cümleleri kurduğunu söylüyor: “Amcanı babandan önce tanırdım. Sonra babanı tanıdım. Seninle baban arasındaki fark; o doğru sözlüydü, sen ise yalancısın.”

Hoca, Hizbullah ile İsrail arasında 2006 yılında yaşanan savaşın yankılarına ve Suudi Arabistan’ın İsrail bombardımanı tarafından yok edilenleri yeniden inşa etme çabalarına kitabında yer veriyor. Krallığın, Hizbullah’ın savaşın patlak vermesine yol açan davranışı (sınırda askerlerin kaçırılması) karşısındaki tutumunun örgüt tarafından hoşnutsuzlukla karşılandığını dile getiren Hoca, Suudi Arabistan’ın savaştan sonra yaptığı açıklama üzerine Nasrallah’ın şunu söylediğini kaydediyor: “Yanılıyor olabiliriz, fakat bu tavsiye açıkça bir skandal.”

HAFIZ EL-ESED İLE OĞLU BEŞŞAR ESED ARASINDAKİ FARK

Kitabında Hafız el-Esed ile oğlu Beşşar Esed arasındaki farka atıfta bulunan Hoca, “Hafız el-Esed, Arap kampında kaldı ve İran’la olan ilişkilerinden faydalandı. Beşşar Esed ise İran’la olan ilişkisi nedeniyle Arap müttefiklerini kaybetti ve Batı’yı öfkelendirdi. Lübnan da bundan zararlı çıktı ve ülke bir iç savaşa sürüklendi. Ülkede yaş ve kuru hiçbir şey kalmadı” ifadelerini kullandı.

Şarkul Avsat