Suudi Arabistan’ın koronavirüse karşı 45 günlük tedbirleri

Suudi Arabistan, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yayılmasını önlemek ve vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından övgü alan bazı ihtiyati tedbirler aldı.

Koronavirüsün Çin’de patlak vermesinden itibaren Suudi Arabistan’ın aldığı tedbirler şunlar:

21 Ocak

Çin’e seyahat edenlere, hayvanlar ve hayvansal ürünlerle temastan kaçınmak da dâhil bir takım sağlık tavsiyelerinde bulunuldu.

22 Ocak

Sağlık Bakanlığı, koronavirüsün Çin’den Suudi Arabistan’a yayılmasını önlemek için WHO ile işbirliği içerisinde önleyici tedbirler uygulanacağına ilişkin basın açıklaması yaptı.

25 Ocak

Sivil Havacılık Otoritesi ile işbirliği içinde havalimanlarında koronavirüsün yayılmasına karşı kontroller ve önleyici tedbirler uygulandı.

26 Ocak

Giriş noktalarında izleme ve kontrollerin artırılmasının yanı sıra doğrudan veya aktarmalı olarak Çin’den gelen uçuşlar kısıtlanarak katı ihtiyati ve önleyici tedbirler uygulandı.

28 Ocak

Kral Halid Uluslararası Havaalanı ve tüm havaalanlarında koronavirüsün yayılmasını önlemek için alınan önlemler üst düzeye çıkarıldı.

2 Şubat

Çin’de koronavirüsün patlak verdiği Wuhan şehrinde bulunan 10 Suudi öğrenci tahliye edilerek ülkeye getirildi ve 14 günlük karantinaya alındı.

4 Şubat

Suudi Arabistan’a gelen yolculardan, son 15 gün içerisinde Çin’de olup olmadıklarına ilişkin açıklama yapmaları istendi.

6 Şubat

Suudi vatandaşları ve ülkede yaşayan yabancıların Çin’e seyahatleri askıya alındı.

9 Şubat

Hindistan vatandaşı iki kadına yapılan koronavirüs testinin negatif olduğu açıklandı.

16 Şubat

Çin’in Wuhan şehrinden gelen 10 Suudi öğrenci, testlerin negatif çıkması ve karantinanın sona ermesinin ardından taburcu edildi.

19 Şubat

Tüm vatandaş ve ülkede yaşayan yabancılara koronavirüs vakalarının görüldüğü Singapur’a seyahat etmeme ve sabırlı olmaları tavsiyesinde bulunuldu.

21 Şubat

İran’a seyahatler askıya alındı.

24 Şubat

İran’dan Kuveyt’e giden bir Suudi vatandaşında koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

25 Şubat

İran’dan gelen 4 Suudi vatandaşı kadında koronavirüs tespit edildiği bildirildi.

26 Şubat

Umre ve Mescid-i Nebevi ziyareti amacıyla ülkeye girişlerin yanı sıra virüsün yayıldığı ülkelerden turist vizesiyle gelenlerin girişleri de geçici olarak askıya alındı.

Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyesi ülke vatandaşlarının ülkeye giriş çıkışlarda ulusal kimlik kartı kullanması da askıya alındı.

2 Mart

Bahreyn üzerinden İran’dan gelen ancak ülkeye girişte İran’dan geldiğini açıklamayan bir Suudi vatandaşında koronavirüs tespit edildiği açıklandı.

Vatandaşlara Fransa ve Almanya’ya seyahat etmeme uyarısı yapıldı.

4 Mart

Umre ziyaretleri Suudi vatandaşları için de askıya alındı. Bahreyn üzerinden İran’dan gelen bir Suudi vatandaşında daha koronavirüs tespit edildiği bildirildi.

5 Mart

Mescid-i Haram ile Mescid-i Nebevi’nin yatsı ve sabah namazları arasında kapalı tutulması kararı alındı.

Kuveyt üzerinden İran’dan gelen bir vatandaş ve eşinde yeni tip koronavirüs tespit edildi.

Bahreyn’de koronavirüs tespit edilen Suudi bir kadın hastalıktan tamamen kurtuldu.

7 Mart

Bahreyn üzerinden İran’dan gelen bir kadın ile Irak Necef’ten gelen bir kadın da koronavirüs tespit edildi.

Son iki hafta boyunca İtalya, Güney Kore, Mısır ve Lübnan’da bulunan herkese 14 gün boyunca evden çıkmama çağrısında bulunuldu.

8 Mart

Ülkede 4 yeni vaka tespit edilirken, Katif şehrine giriş çıkışlar yasaklandı.

İkinci bir duyuruya kadar ülkedeki tüm eğitim kurumlarında eğitimler askıya alındı.

Vatandaşlar ve ülkede yaşayan yabancıların BAE, Kuveyt, Bahreyn, Lübnan, Suriye, Güney Kore, Mısır, İtalya ve Irak’a gidişlerini geçici olarak durdurdu. Tahliye, nakliye ve ticari seferleri haricinde bu ülkelere uçak ve gemi seferleri de durduruldu.

Ülkedeki bütün kafe ve restoranlarda nargile hizmeti sunulması geçici bir süreyle durduruldu.

9 Mart

Katif şehrinde 4 yeni vaka tespit edildi.

Yurt dışından gelerek ülkeye giriş yapmak isteyen yolcuların sağlık bilgilerini gizlemesi halinde yarım milyon riyal (133 bin dolar) para cezasına çarptırılmasına karar verildi.

Şarkul Avsat