Endonezya’da yeni trend: Görüşmeden evlenme

Indonesia Tanpa Pacaran (Flört Etmeyen Endonezyalılar), Güneydoğu Asya ülkesinde genellikle 90’lı yılların ortasında dünyaya gelen ve 260 milyon kişinin üstündeki ülke nüfusunun yaklaşık dörtte birini oluşturan kişiler arasında yaygın hale gelmeye başladı.

Instagram’da 1 milyonun üzerinde takipçisi olan ve genel olarak sosyal medyada Z kuşağının ilgisini çeken evlilik odaklı bir grup.

EVLİLİK ÖNCESİ GÖRÜŞMELER GÜNAH MI?

Gruba göre evlilik öncesi görüşmeler, bir gözetmen tarafından yapılmalı. Grup aynı zamanda evlilik öncesi görüşmeyi batının günahkâr bir icadı olarak görüyor.

Grup aynı zamanda, şapka, anahtarlık ve Endonezyalı kadınların taktığı başörtüsü gibi markalı ürünlerin de satışını yapıyor.

TOPLU AYRILMA ETKİNLİĞİ

Görüşmeden evlenme yöntemi, 2015 yılında üniversite öğrencisi olan La Ode Munafar tarafından başlatıldı. La Ode Munafar, yılbaşında Sulawesi Adası’nın Kendari kentinde “toplu ayrılma” etkinliği düzenledi.

29 yaşındaki Munafar, katılımcıları birlikte oldukları kişilerden ayrılmaya davet etti. Etkinliğe çok sayıda kişi katıldı.

Genç bir adam sahneye çıkarak telefondan sevgilisinden ayrıldı bunun üzerine etkinliğe katılan insanlar, genci alkışlayarak tebrik etti.

GÖRÜŞMEDEN EVLENMEK MUTLULUK GETİRİR Mİ?

Endonezya’da internet sayfalarında görüşmeden evlenmenin mutluluk hikâyeleri yer alıyor.

Bu hikâyelerden biri, Katolikken Müslüman olan ve hiç görüşülmeden 19 yaşındaki bir kadınla evlenen ünlü bir çok eşlilik savunucusunun oğlu Muhammed Alvin Faiz’e ait.

Faiz, hikâyesini sosyal medyada 1.4 milyon takipçisine #NikahMuda etiketi ya da genç yaşta evlilik başlığıyla anlattı.

Bu yöntem, destekleyicilerinin büyük bir kısmının daha küçük çocuk olduğu 1998 yılında da atılmış olabilir. Bu dönemde Endonezya’da dini ifadeyi baskı altına alan Suharto diktatörlüğünün sona erdiği bir dönemdi.

EVLİLİK ÖNCESİ CİNSEL İLİŞKİ YASAKLANMALI MI?

Hükümet geçtiğimiz sene, muhafazakâr Müslümanların da desteğiyle aralarında evlilik öncesi cinsel ilişkiyi yasaklamak gibi yeni ceza düzenlemesi yapmak istedi. Ancak bu halk arasında tepkilere neden oldu.

Uzmanlara göre görüşmeden evlenmek, demokrasinin yirmi yıldır geleneksel değerlerin bozulmasına neden olacağı korkusuna karşı, anlaşmalı evliliklerin bir zamanlar norm olduğu ülkenin kırsal bölgelerinde hala görülen bir yöntem.

Yöntemin savunucuları, evlenmeden cinsel ilişkiye girme mecburiyetinde hisseden kadınların, kendi eşlerini seçebilme konusunda güçlendirdiği görüşünde ısrar ediyor.

Savunucular anlaşmalı evliliklerde olduğu gibi aile üyelerinden izin alınma zorunluluğu da bulunmadığını belirtiyor.

Yaklaşık üç ay boyunca görüşmeden flörtleştiği kişiyle evlenen 28 yaşındaki Taufiq Andika, bu yöntem ile yapılacak evliliklerde her iki tarafın da, İslam’ın karı ve kocadan beklediği dini öğretilere uyması ile başarılı olabileceğini söylüyor.

Andika, “Eğer çift birbirinin haklarını ve zorunluluklarını bilmiyorsa bu bir sorun ve boşanmaya neden olabilir” ifadelerini kullanıyor.

Ancak bu yükümlülüklerin en liberal yorumları bile kadınları, eşlerinin ve çocuklarının ihtiyaçlarını kendi önceliklerinden daha ön sıralara koyması gerektiğini söylüyor.

Bu yöntemi eleştirenler ise özgeçmişe dayalı ilişki yaşayan çiftlerin ilişkilerinin başarısız olabileceğini ve kadının risk altında kalabileceğini ifade ediyorlar.

Müslüman feminist ve Gusdurian National Network’te cinsiyet aktivisti olan Kalis Mardiasih “Çok sayıda aile içi şiddet vakası duydum. Diğer ilişkilerde de yaşanabilir. Birinin tutumunu olabildiğince erken değerlendirmek ve ne tür bir kişi olduklarını görmek çok önemli” dedi.

Popüler bir yöntem haline gelmesine rağmen bütün Endonezyalılar arasında kabul görmüyor.

25 yaşındaki Azara Mahdaniar “bir an önce evlenme fikrini katılmıyorum. Evlendiğiniz kişinin kötü ya da küfürbaz olduğunu daha sonra öğrenmek istemezsiniz” ifadelerini kullanıyor.

Arab News