Koronavirüs Haziran’da bitiyor!

Çin’de koronavirüsü vaka sayıları azalmaya devam ederken, ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 3 bin 169’a yükseldi.

Öte yandan Çinli salgın uzmanı Zhong Nanshan pandemi ilan edilen koronavirüs salgının Haziran ayı itibariyle ortadan kalkacağını tahmin ettiğini bildirdi.

Çin hükümetine tıbbi danışmanlık yapan ve SARS’ı keşfeden 83 yaşındaki Çinli salgın uzmanı Nanshan, virüs salgının Haziran ayı itibariyle ortadan kalkacağını umduğunu bildirdi. Çinli uzman, hastaların tedaviden sonra yeniden korona virüse yakalanma risklerinin düşük olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, ana karada toplam 15 yeni vakanın daha tespit edilmesiyle birlikte toplam vaka sayısının 80 bin 796’ya yükseldiğini, 11 kişinin daha yaşamını yitirmesi ile birlikte ülkede virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının ise 3 bin 169’a yükseldiğini duyurdu.

Diğer vakalardan 6’sının ise Çin’e yurt dışından geldiği, bu türdeki vakaların toplam sayısının 85’e yükseldiği aktarıldı. Çin’e yurt dışından gelen vakaların ise 46’sının İran, 27’sinin İtalya ve 5’inin İspanya kaynaklı olduğu bilgisi verildi. Ülkede korona virüsü nedeniyle 11 kişi daha hayatını kaybederken, toplam can kaybı sayısı 3 bin 169’a ulaştı.

Şarkul Avsat