ABD’nin Beyrut Büyükelçisi: Washington göstericilerin meşru taleplerini destekliyor

ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Dorothy Shea, ülkesinin ‘göstericilerin ekonomik fırsatlar, hesap verebilirlik ve şeffaflık gibi meşru taleplerini desteklemeye devam ettiğini’ söyledi.

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, yeni görevine başlamak için protokol ziyaretinde bulunan ABD’nin Beyrut Büyükelçisi Dorothy Shea’yı kabul etti.

Shea, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, “Başbakan Hassan Diyab’a, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a, Meclis Başkanı Nebih Berri’ye ve Dışişleri Bakanı Nasif Hitti’ye sıcak karşılamalarından dolayı en içten şükranlarımı sunuyorum. Lübnan’da ABD Büyükelçisi olarak hizmet etmekten ve sadece misafirperverliğiyle değil, aynı zamanda kararlılığı, çeşitliliği ve liderlik yapısıyla bilinen Lübnan halkıyla birlikte çalışmaktan onur duyarım” dedi.

Shea, Diyab ile görüşmesinde “ABD’nin Lübnan ile ortaklığının gücü ve potansiyelini ve istikrarlı, güvenli ve egemen Lübnan’la ortak beklentilerimizi ele aldık. Bu sadece ABD ve Lübnan için değil aynı zamanda bölgedeki tüm ülkeler için hayati önem taşıyan bir ortaklıktır” ifadelerini kullandı.

Shea, “Lübnan halkı, haklı olarak, reform yapma, yolsuzluğu ortadan kaldırma ve Lübnan’ı eşi görülmemiş ekonomik krizden çıkarmak için gerekli etkili politikaların uygulanması çağrısında bulundu. ABD, göstericilerin ekonomik fırsatlar, hesap verebilirlik ve şeffaflık gibi meşru taleplerini desteklemeye devam ediyor. Lübnan ancak bu talepleri yerine getirmekle uluslararası güveni yeniden tesis etmek gibi zor bir sürecin üstesinden gelebilir” dedi.

Shea, ABD ve Lübnan arasındaki derin ilişkilere işaret ederek, ortak işbirliği mesajı verdi.

Şarkul Avsat