Koronavirüs, Corona markalı çikolata satışlarını artırdı!

Çok yakın bir zamana kadar Mısırlılar ‘Corona’ kelimesini saygıdeğer bir çikolata üretim şirketi ile ilişkilendiriyordu. Bununla birlikte, koronavirüsün ortaya çıkmasından sonra, isim tamamen yeni bir anlam kazandı.

Corona şekerlemelerine aşina olan birçok Arap, küresel salgının satışları etkileyip etkilemediğini ve markanın imajına zarar verip vermediğine kafa yoruyor.

Corona’nın satış müdürü Ahmed Shaaban, ortaya çıkan bu sağlık krizinin marka açısından tam tersi bir etki yarattığını söylüyor ve koronavirüs enfeksiyonunun, Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayıldıkça satışların arttığına dikkat çekiyor.

Dünya Sağlık Örgütü, en son duyurduğu açıklamasında koronavirüsün pandemik salgın olarak  ilan edildiğini belirtmişti.

Ahmed Shaaban konuyla ilgili olarak ‘’Mısırlılar daha fazla Corona marka çikolata satın alıyor. Birçoğu mağazalarımızı ziyaret ederek virüs ve çikolata arasındaki ilişkiye dair personelle şakalaşıyor. Konuşma genellikle çikolatamızın satın alınmasıyla sonuçlanıyor’’ diyor.

Bir Corona satış noktasında satıcı olan Mohamed, ‘’Ürün adımızın virüs adıyla ilişkisi birçok insanı ürünlerimizi satın almaya teşvik etti’’ dedi ve ‘’Virüs şimdiye kadar sahip olduğumuz en iyi reklam oldu’’ diyerek şaka yapıyor.

 

Kahire’deki bir sinema çalışanı olan Amani Wajid, Arab News’e verdiği demeçte, ‘’Corona çikolatasıyla büyüdüm ve bu çikolataya olan sevgimi çocuklarıma da aktardım. Koronavirüs ve Corona çikolatası arasındaki rastlantısal bağlantı evimde de şakalara yol açtı ama sonuç olarak Corona çikolatasını hala çok seviyoruz’’ diye konuştu.

Aslen Royal Chocolate Co. ismine sahip olan Corona, 1919’da Mısır’ın İsmailiye şehrinde kuruldu. Fabrikanın genel merkezi daha sonra sahil kenti İskenderiye’ye taşındı ve ismi  Corona olarak değiştirildi. Markanın o zamanlar sahibi Tommy Christo adında Yunan bir iş adamıydı.

Ahmed Shaaban, ‘’Christo, personele büyük cömertlikle davranır ve onlara mükemmel maaşlar ve bonuslar verirdi. Çalışanlara ve ailelerine sinema biletleri, her yılın başında çeşitli Corona ürünlerini içeren kutular dağıtırdı’’ dedi.

Corona, Mısır’daki 1952 devriminden birkaç yıl sonra, Özgür Subaylar Hareketi Başkanı Gamal Abdel Nasser tarafından yayınlanan bir kararname ile millileştirildi.  1963’te Nadler Şekerleme A.Ş., El-Hawamdiya Fabrikası ve Corona ile birleşti. Yeni kurulan Alexandria Çikolata ve Şekerleme A.Ş.’nin başına mühendis olan Mohamed Rashad Zaki yönetim kurulu olarak atandı.

2000 yılında, küresel ekonomideki gerilemeler Mısır’ı sert bir şekilde etkiledi ve Corona pazar payında bir düşüş kaybetmeye başladı. Şirket, daha sonra büyük bir hükümet özelleştirme ve ekonomik reform programının bir parçası olarak 2000 yılında Sami Saad Grubuna satıldı.

Ahmed Shaaban, ithal imalat malzemelerine bağımlı olan Corona’nın 2016 yılında, doların Mısır lirası karşısında değerinin artmasından olumsuz etkilendiğini söylüyor.

Şirket, o zamandan beri; işletme ve döviz dalgalanmalarına maruz kalma oranını azaltmak amacıyla ithal edilen hammaddeleri yerel emtialarla değiştirmeye başladı. Özelleştirme; Corona çikolata satışlarındaki düşüşü durduramasa da, şirket, son yıllarda sandviç-bisküvi ve kakao kategorilerinde yerel bir lider olarak hızlı tüketim ürünleri şirketi olarak yoluna devam ediyor.

Corona üretiminin yaklaşık yüzde 15’ini ihraç ediyor ve ABD, Libya, Tunus ve Kenya’da büyümeyi hedefliyor.

Ahmed Shaaban ‘’2020 yılı itibariyle ihracatımızı 20 milyon Mısır lirasına (1.3 milyon dolar) çıkarmayı hedefledik. Büyüme oranını yıl sonuna kadar yüzde 40 oranında artırmak için Mısır’daki distribütör sayısını artırma planlarını tamamladık’’ diyerek sözlerini noktaladı.

 

Arab News