Kamp'ta yaşamaya çalışan Suriyeli bir aile

SOHR: Suriye savaşında bugüne kadar 384 bin insan hayatını kaybetti

Suriye savaşı, onuncu yılına girmek üzere. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından bugün yayınlanan bilgilere göre Suriye’de dokuz yıldır süren kanlı ve yıkıcı savaş, 116 binden fazlası sivil olmak üzere en az 384 bin kişinin ölümüne neden oldu.

Suriye, 2011 yılının Mart ayının ortalarından bu yana devam eden kanlı bir savaşa tanık oluyor. Birçok tarafın katıldığı yıkıcı bir savaşa dönüşmeden önce demokrasi ve özgürlük talebiyle rejime karşı başlatılan barışçıl halk protestoları, rejim güçleri tarafından hızla bastırılırken süreç kısa zamanda çok sayıda tarafın dahil olduğu bir savaşa dönüştü.

Birleşmiş Milletler’e (BM) göre savaş, ülke içinde ve dışında nüfusun yarısından fazlasının yerinden edilmesiyle 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana yaşanan en büyük insani trajediye neden oldu. Ayrıca ülkenin ekonomisini, kaynaklarını ve altyapısını tüketti. Suriye para birimi rekor derecede değer kaybetti. Bununla birlikte maddi kayıpların 400 milyar doları bulduğu tahmin ediliyor.

Siviller dışında ölen kişilerle ilgili olarak SOHR, savaşta rejimin Suriyeli ve yabancı 129 bin unsurunun öldüğünü ve bu sayının yarısından fazlasının yaralandığını aktarırken bunlardan bin 697’sinin 2013 yılından bu yana açıkça Şam rejiminin yanında yer alan Hizbullah üyeleri olduğunu kaydetti.

Muhalif gruplardan en az 57 bin savaşçının hayatını kaybettiğini belirten SOHR, Kürt Halk Koruma Birlikleri’nin (YPG) omurgasını oluşturan Suriye Demokratik Güçleri’nden (SDG) ise 13 binden fazla unsurun öldüğünü bildirdi. SDG, geçtiğimiz yıl ABD’nin desteğiyle, 67 binden fazla DEAŞ ve Heyetu Tahriru’ş Şam’ın (HTŞ) üyesini ortadan kaldırmayı başardı.

SOHR’a göre bu rakamlar, savaş sırasında yaşanan bombardımanlarda öldükleri belgelenebilenleri gösteriyor. Ancak rejimin cezaevlerinde işkence sonucu ölenleri veya çeşitli bölgelerdeki kaybolan ve kaçırılan kişileri kapsamıyor. Bu kişilerin sayısının 97 bini aştığı tahmin ediliyor.

Şarkul Avsat