Suudi Arabistan, koronavirüs nedeniyle uluslararası uçuşları askıya alacak

Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın koronavirüsün yayılmasını yavaşlatmak için Pazar gününden (14 Mart) itibaren iki hafta boyunca uluslararası uçuşları askıya alacağını duyurdu.

Suudi Krallığı’nda Cuma günü 24 yeni COVID-19 enfeksiyonu vakası bildirimiyle virüsten enfekte olan kişilerin sayısı 86’ya yükselmişti.

Suudi Arabistan Haber Ajansı tarafından yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı; uçuşların askıya alınmasının başlatıldığını belirtti. Bakanlık ayrıca iki haftalık sürede bazı uçuşlara ancak ‘istisnai durumlar’ olması koşuluyla izin verileceğini bildirdi.

ÜLKEYE GİRENLER İÇİN KARANTİNA TEDBİRLERİ ALINACAK

İki haftalık süre içinde ülkeye geri dönemeyen sakinler için resmi tatil olarak kabul edilecek. Bu arada ülkeye tüm gelenler için onaylanan önleyici tedbirler doğrultusunda muayene ve izolasyon gibi sağlık prosedürleri ile ilgili gerekli düzenlemeler yapılacak.

Öte yandan Suudi Arabistan Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sivil Havacılık Otoritesi ve diğer ilgili taraflarla işbirliği içinde çalışmalar yapacak, geri dönmek isteyen vatandaşların gelişini ayarlayacak ve bununla ilgili prosedürler de yakında açıklanacak.

Bu haftanın başlarında Suudi Arabistan; tüm Avrupa Birliği ve Asya ve Afrika’daki diğer 12 ülkeyi, askıya alınan ülkelerin listesine eklediğini bildirmişti.

Arab News