Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

Macron’dan koronavirüsle mücadelede radikal kararlar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, önümüzdeki birkaç saat içerisinde alınan bazı ‘güçlü kararlar’ hakkında açıklamada bulunulacağını bildirdi.

Macron söz konusu açıklama öncesinde Almanya Başbakanı Angela Merkel, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile video konferans aracılığıyla koronavirüs hakkında görüşmelerde bulundu.

Macron’un ofisindeki bir kaynak, liderlerin Avrupa Birliği’nin dış sınırları ile ilgili tedbirler konusunda anlaşmaya vardıklarını açıkladı.

Kaynak, Avrupa Birliği üye devletlerinin içişleri bakanlarının ülkelerin sınırlarını izlemek üzere bir çerçeveye ulaşmak için çalıştıklarına dikkat çekti. Görüşmeler sırasında Macron, bazı üye ülkelerin blok içindeki sınır kontrollerini tek taraflı uygulamasını kınadı.

Daha önce de Sağlık İşleri Genel Müdürü tarafından yapılan açıklamada Fransa’daki salgın durumunun ‘hızla kötüleştiği’ ve hastanelerin hastaları kabul etmek için ‘yetersiz’ olabileceği konusundaki endişeler dile getirildi.

5 binden fazla insanın enfekte olduğu Fransa’da Kovid-19 nedeniyle 127 kişi yaşamını yitirdi. Öte yandan son 24 saat içerisinde 900 vaka tespit edildiği bildirildi.

Şarkul Avsat