Tadı damağınızda kalacak 10 Suudi Arabistan yemeği

Suudi Arabistan yemekleri genellikle pirinç, et ve baharatlarla yapılır. Sebzeli yemekler de yapılır ancak etli yemekler kadar çok değil. Et yemeklerinde de belli bir kısıtlama var. İslami kurallara göre domuz eti yemek de alkol tüketmek de yasak. Yenilmesi gerekilen etler belli bir şekilde işlenmeli. Etler belirlenen şekilde işlenirse “helal” ya da temiz olur. Bu yerel yemeklerin Ortadoğu gastronomisinin içinde bahsedilmesi aslında dünya genelinde de kendini gösterdiğinin bir kanıtı.

Ulusal Bir Yemek: Kabsa

Etin bolca baharatlandığı bu yemekte pirinç de bulunuyor. Sağlıklı bir yemek olan Kabsa, Suudi Arabistan’ın her köşesinde lezzetle yenilen bir yemek. Suudi Arabistan’ın bu ulusal yemeğinin Makbus ve Kabsah gibi alternatif isimleri de bulunuyor. İsminin orijinali, Arapça da yemek yapım sürecinde kullandığınız bütün malzemelerin birlikte bastırılması anlamına gelen ‘kbs.’

Yemekte safran, defne yaprağı, kimyon, kakule, karabiber, Hindistan cevizi, kuru üzüm kullanılıyor.

 

Geleneksel Bir Yemek: Tharid

Regag olarak bilinen bazlama, et suyu ya da çorbanın içine konuluyor. Genellikle kuzu etinden yapılan yemek sebze ile de yapılabilir.  Yemeğin önemi, Müslümanların Ramazan ayında çok tüketmesinden geliyor.  Hz. Muhammed’in en sevdiği yemeklerinden biri olduğu varsayılıyor.

 

 Vejetaryen bir atıştırmalık: Sambusak

Yağda kızartılan atıştırmalığın içini istediğiniz gibi doldurabilirsiniz. Dünya genelinde Samboksa, Sambuus ya da Samosa isimleri ile de biliniyor. Sambusak’ın şekli Arap dünyasında yarı dairesel iken Hint yarımadasında ise üçgen şeklinde.

Çıtır çıtır ve yağlı, yemeğin yapılış amacıyla da tam bir meze yemeği.

 

 Kahvaltının olmazsa olmazı: Şakşuka

Haşlanmış yumurta ve domatesten yapılan bu yemek kahvaltıların vazgeçilmezi. İsteğinize göre içine çeşitli şeyler ekleyebilirsiniz. Şakşuka, Suudi Arabistan kahvaltılarında en çok tercih edilen yemek. İsmi, Arapça’da yan yana durmak anlamına gelen ‘Shakka’ kelimesinden geliyor.

Acı biber, kimyon ve pul biber ile zenginleştirilmiş domates tadına sahip. İsteyen dilediği sosla da yapabilir.

 

Özgün bir yemek: Mandi

Kuzu ya da tavuk eti ve pirinçle yapıldığından Kabsa’ya oldukça benziyor. Yemen, Umman ve diğer Ortadoğu ülkelerinde de oldukça popüler bir yemek. Pişirme işlemi de Tandır olarak bilinen özel bir fırında yapıldığı için oldukça özeldir.

Baharat karışımları ile birlikte servis edilen baharatlı bir yemek. Genellikle festival ve kutlamalarda yapılır.

 

Popüler bir atıştırma yemeği: Murtabak

İçi sebze ve kıyma ile doldurulan kızartılmış bir gözleme. Şeklinin kare gibi olması nedeniyle katlanmış omlet olarak biliniyor. Arapça’da katlanmış anlamına gelen Mutabbaq ya da Matabbak olarak biliniyor. Bazı ülkelerde bu yemeğin tatlı çeşitleri de bulunuyor.

Kızartılmış gözlemenin yumurta kokusunun, acı biber ve diğer baharatlarla karıştığı lezzetli bir tadı var.

 

Kutlama yemeği: Jalamah

Kuzu etinden yapılan, bu popüler yemek kurban bayramı kutlamalarının vazgeçilmezi.

Sos, pirinç veya gözleme ile tüketilebilen tipik bir Ortadoğu baharatlı yemeği. Oldukça lezzetlidir.

 

 Ünlü bir içecek: Jallab

Meyveli şurup Arap mutfağında oldukça yaygın ve Ürdün, Lübnan gibi çok sayıda ülke de özel bir içecek.

Kokulu bir tada sahip olan bu içecek hurma, pekmez, keçiboynuzu, kuru üzüm ve gül suyu gibi baharatlarla zenginleştirilebilir.

 

 Ortadoğu tatlısı: Basbousa

Popüler olarak Semolina pastası, Shamali, Hareesa olarak bilinir, güzel, küçük bir pastadır.

Gül suyu ve portakal çiçeği suyunun eşlik etmesi nedeniyle ağır bir yemekten sonra tüketmek için mükemmel bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

 

Suudiler’in favori tatlısı: Muhallebi

Sütlü pudingin rengi ve görünüşü her yerde birbirinden farklı olabilir. Puding, Suudi Arabistan’da popülerlik kazanan bir Fars lezzetidir.

Pirinç unu, şeker ve bazen de gül suyu ilave edilmesiyle yapılan sütlü bir tatlı. İsrail’de bazen süt yerine üzüm suyu ile de yapılır.

Suudi Arabistan’ın lezzetli yemekleri, ağır öğününün nasıl iştah açıcı olduğunu gösteriyor. Yemeklerde kullanılan çok sayıda baharatlı yemekler, her insanın hayatında bir kere denemesine değer.

Flavorverse