Şam’da yoksulluğa rağmen koronavirüse karşı sıkı önlemler alınıyor

Suriye’de savaş nedeniyle çöken sağlık sistemi ve Suriyeli ailelerin çoğunun aşırı yoksullukla mücadele ettiği felaket koşullarına rağmen Şamlılar bölgede koronavirüsün yayılmasını önleyecek tedbirleri alma konusunda oldukça dikkatliler.

Suriye hükümetinin Cuma akşamı yaptığı açıklamanın ardından, bugün savaşın onuncu yılına giren ülkede koronavirüsün yayılma ihtimalini önlemek amacıyla bir dizi önlem alındı. Dünyanın dört bir yanına çok sayıda kişinin ölümüne neden olan hastalığın yayılması korkusuyla Şam’ın sokak ve pazarlarında, araç trafiği ve yaya hareketliliği büyük ölçüde azaldı.

Hâlihazırda zaten az olan alışveriş noktalarındaki müşterin sayısı daha da azalırken mevcut az sayıdaki müşteri de mümkün olduğunca uzun süre evde kalabilmek amacıyla çok sayıda ürünü satın almaya gayret gösteriyorlar.

İnsanların birbirine yaklaşmamaya ve müşteriler ile satıcıların olabildiğince az temas kurmaya gayret gösterdikleri dikkat çekti. Müşteriler ihtiyaçlarını karşıladıktan sonra olabildiğince çabuk bulundukları yerlerden çıkmaya çalıştılar.

Başkentin eteklerindeki dükkanlarda alışverişini bitirdikten sonra hızlı adımlarla dükkandan çıkan 40 yaşlarındaki bir vatandaş, Suriye’deki savaş ve ülkeye uygulanan yaptırımlar nedeniyle kötüleşen sağlık sistemine dikkat çekerek Şarku’l Avsat’a şu açıklamalarda bulundu: “Bu bir şaka değil. Üzerimize düşeni yapmalıyız. Hastalığın yayıldığı ve ölümün meydana geldiği ülkelerin çoğu, gelişmiş ülkeler olmalarına rağmen, hiçbir şey yapamıyorlar. Ya burada da yayılırsa? O zaman ne yaparız?”

Öte yandan hükümetin ülkede koronavirüsün yayılması ihtimalini önlemeye yönelik tedbirleri arasında 14 Mart – 2 Nisan tarihleri arasında üniversiteler ve okullarda eğitime ara verilmesinin yanı sıra tüm bakanlıkların ve ilgili makamların kamu ve özel kurumlarında mesailerin askıya alınması yer alıyor. Ayrıca üniversite yurtlarda öğrencilerin sağlıklı bir ortamda kalmalarını sağlayacak şekilde sterilize edilmesi için gerekli prosedürlerde yerine getirilmeye çalışılıyor.

Bununla birlikte kamu kurumlarında çalışan personel sayısının yüzde 40’a düşürülmesine, çalışma saatlerinin sabah saat 09:00’dan öğleden sonra 14:00’a kadar olmak üzere sınırlandırılmasına, parmak izi sisteminin bir aylığına askıya alınmasına, tüm bilimsel, kültürel, sosyal ve sportif faaliyetlerin durdurulmasına, kafelerde ve restoranlarda nargile içilmesinin yasaklanmasına, halka açık etkinlik salonlarının kapatılmasına ve toplu taşıma araçları için bir sterilizasyon planının onaylanmasına karar verildi. Ayrıca tüm vilayetlerdeki karantina merkezlerinin donanımlarının artırılmasının yanı sıra gerekli malzeme ve insan gücünün temin edilmesi kararlaştırıldı.

Diğer yandan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) Şam, Tartus, Lazkiye ve Humus vilayetlerinde koronavirüs vakalarının görüldüğü şeklinde bilgiler aktarmasına rağmen Suriye hükümeti yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) ülkede görüldüğünü iddialarını inkar etmeye devam ediyor.

Dün sabah saatlerinden bu yana evlerinden çıkanların çoğunun, dezenfekte edici malzemeler ve maske almak için deterjan ve ilaç satan dükkanlara akın etti. Şarku’l Avsat’a konuşan bir eczanede çalışanı, alkol ve antiseptikler gibi sterilize edici malzemelere büyük bir talep olduğunu söyledi.

Suriyeli ailelerin büyük çoğunluğunun yoksullukla boğuşmasına rağmen, müşteriler eczane ve marketlerde son günlerde büyük bir artış yaşanan ürünlerin fiyatlarıyla ilgili satıcılarla tartışmalar yaşadılar. Daha önce 80 Suriye lirası olan bir maskenin fiyatı 250 lirayı aşarken küçük bir antiseptik şişesi 259 liradan 500 liraya yükseldi. Ortalama bir tıbbi alkol kiti 500 liradan 2 bin 500 liraya(yaklaşık bin 60 liraya dolar) yükseldi.

Kafeler ve restoranlarda, birden fazla kişi tarafından kullanılan ve dumanı üflenirken virüsün hızla yayılmasına neden olabileceği kanıtlanan nargilelerin yasaklanmasının ardından arkadaşlarıyla birlikte nargile içmek için sık sık kafeye giden Samir takma adlı bir genç, hastalığın yayılmasıyla ilgili artan haberler nedeniyle, nargile içenlerin çoğunun ‘sadece kafelerde değil, evlerde dahi nargile içmek istemediklerini’ söyledi.

Şarkul Avsat