ABD: Koronavirüs aşısının hazırlanması 12 ila 18 ay sürebilir

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanı Mark Esper, koronavirüs aşısı geliştirmenin 12 ila 18 ay sürebileceğini açıkladı.

Esper, “Bazı özel şirketler hızlı bir şekilde aşı almayı bekliyor. Ayrıca Koronavirüs ile savaşmak için iki bin solunum cihazı sağladık” şeklinde konuştu.

ORDU İÇİNDE 18 KORONAVİRÜS TESPİT EDİLDİ

Esper, ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) operasyonlarının koronavirüsün yayılmasından etkilenmesini önlemek için önleyici tedbirlerden biri olarak kendisini ve ekibini, yardımcılarından ayırmıştı.

Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman, yaptığı basın açıklamasında, Esper’in ziyaretçilerinin sayısının düşürüldüğünü ve gelenlerin sağlık testinden geçirildiğini söyledi.

Hoffman, “Test sonucu bugüne kadar ordu içinde 18 koronavirüs vakası tespit ettik” dedi.

HASTA SAYISI ARTTI

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin salı günü yaptığı açıklamada, toplam koronavirüs vakasının sayısının, daha önce açıklanan sayıdan 739 vaka artarak 4 bin 275’e, ölüm sayısının ise yedi vaka artarak 75’e çıktığı belirtildi.

Merkezler bu sayının Columbia Bölgesi, Porto Riko, Guam ve ABD Virgin Adaları da dahil olmak üzere 53 ABD eyaletinde sayıldığını açıkladı.

Ayrıca, Japonya ve Vuhan’dan gelen 49 kişide tespit edildiği ifade edildi.

TRUMP: AĞUSTOS’A KADAR KURTULACAĞIZ VİRÜSTEN

ABD Başkanı Donald Trump, koronaya karşı bir aşının halen klinik aşamalarında olduğunu ve sonuçların ümit verici olduğunu açıklamıştı.

Trump, Beyaz Saray’daki bir basın toplantısında, “Bu yılın sekizinci ayına kadar koronavirüsünden kurtulmaya çalışacağız, korona Temmuz veya Ağustos’a kadar devam edebilir.

Etkilenen bazı bölgelere tecrit yapmayı düşüneceğiz, ama şimdi değil. Tam izolasyon konusunda henüz karar vermedik ve bu noktaya ulaşmayacağımızı umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Trump, “Virüsün yayılmasını kontrol ediyoruz. Virüsün geniş bir yayılımına maruz kalan tüm ülkelerle sınırları kapatacağız. Korona’ya karşı eylemlerimiz gerekli ve gerekirse onları değiştireceğiz” şeklinde konuştu.

GEÇİCİ HASTANELER İNŞA EDİLECEK

ABD Başkanı ayrıca, ABD’nin ortaya çıkan koronavirüs salgınıyla başa çıkmak için geçici hastaneler inşa etmeyi planladığını açıkladı.

Ayrıca, Hastalar için geçici tesisler inşa etme konusunda askeri yardım alma olasılığı sorulduğunda, “Bunu yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Öte yandan, koronavirüs ile mücadeleye yardımcı olacak yeni yönergeler yayınlandı. Bunlar arasında, 10’dan fazla insanı içeren sosyal etkinliklerden kaçınma ve seyahat ve restoranlara gitmeyi askıya alma kuralları yer alıyor.

Son olarak Trump, Corona Eylem Çalışma Grubu tarafından sağlanan rehberliğin 15 gün boyunca geçerli olduğunu ve virüsün yayılmasını yavaşlatmayı amaçladığını söyledi.

Al Arabiya