Evden çalışırken verimli olmak için 5 ipucu

Dünya genelinde binlerce insan küresel koronavirüs pandemisi nedeniyle çoğumuz oturma odalarımızı geçici ofislere dönüştüreceğiz. Evden çalışırken üretken ve verimli olmak için bazı ipuçlarını derledik…

Kendinize alan yaratın

Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yaşayan insan, kültür ve liderlik konularında uzman Suzanne Gandy ‘’Çalışmak için özel bir alana sahip olmak, aile üyelerinize siz bu alandayken rahatsız edilmemeniz gerektiğini gösterecek, bu da sizin daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olacaktır’’ diyor. Görünür kulaklık takmak veya kapıyı kapatmak, rahatsız edilmemeniz gerektiğini evinizdeki insanlara göstermenin harika bir yoludur.

Rutininiz olsun

Suzanne Gandy, ‘’Tabii ki, şu anda hepimizin işlerine devam etmesi gerekiyor, ancak bir rutin oluşturmak büyük önem taşır. Erken kalkmak ve çalışmaya hazırlanmak üretken olmak için doğru zihin yapısına sahip olmanızı sağlar. İş ve yaşamı aynı anda yönetmek başlangıçta çok zor olabilir, bu nedenle organize olmak çok önemlidir’’ diyor. Gandy, üretken olmak için zamanlamayı iyi yapmak gerektiğini, bu nedenle çevrimiçi bir günlük kullanılmasını ve evdeki diğer konularla uğraşmamanız için hatırlatıcılar kullanılmasını öneriyor.

İletişim kurun

İş arkadaşlarınızdan uzakta olduğunuzda, hem gönül rahatlığınızın hem de iş akışınızın düzenli temas halinde kalması önemlidir. Suzanne Gandy, ‘’İletişim güveni arttırır ve korur, böylece bölüm müdürünüz ve ekiplerinizle kuracağınız sürekli iletişim, verimli çalışmaya bağlılığınızı gösterir. Uzaktan çalışma fırsatı verildiğinde güven önemlidir, bu nedenle sabahları yapmayı planladığınız şeylerin bir listesini ve akşam tamamladığınız işleri not aldığınızdan emin olun. Slack üzerindeki Zoom veya grup sohbetleri gibi uygulamaları kullanarak görüntülü görüşme, iletişim halinde kalmanın harika bir yoludur’’ dedi.

Küçük hedefler belirleyin

Suzanne Gandy bunun için, “Kendinizi odakta tutmak için net bir günlük planınızın olması önemlidir. Kendinize o gün yapmanız gereken ve yapabileceğiniz şeylerle ilgili günlük hedefleri belirleyin ve günün sonunda bu hedefleri tamamladığınızdan emin olun. İşlerinizi bitirdikten sonra yaptıklarınızı not edin ve sorumlu olduğunuz kişiyle güncellemesini yapın” açıklamasını yaptı.

Kendinize iyi bakın

Evinizde çalışırken, ofiste çalışırken olduğu gibi kendinize zaman ayırdığınızdan emin olmak önemlidir.

Suzanne Gandy, ‘’Evde çalışırken çoğu zaman oturacak ve ekran karşısında olacaksınız. Toplantılara gidemeyecek veya ofiste dolaşmayacağınız için yerinizden kalkarak ve hareket ederek fiziksel refahınızı ihmal etmediğinizden emin olun. Bu durum, sosyal medyanızın kapatılmasını içerir, çünkü ekranınız dikkat dağıtan önemli bir faktör olabilir ve üretkenliğinizi sınırlayabilir’’ diye açıklamalarına devam etti.

The National