Irak Cumhurbaşkanı Salih, Zurfi kararını savundu

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, hükümet kurma yetkisini Adnan ez-Zurfi’ye verme kararını savundu.

Salih, Zurfi kararına yönelik Şii cepheden tepkilerin artması üzerine Federal Mahkeme’ye gönderdiği bir mektupla kararının arkasında olduğunu belirtti.

Salih, mektubunda, Zurfi’yi yetkilendirme kararına gerekçe olarak, anayasal sürenin bitmesinin ardından cumhurbaşkanına yeni aday gösterme hakkı tanıyan Irak Anayasası’nın 76. maddesini gösterdi.

Zurfi, Salih’ten yetki aldıktan sonra yaptığı açıklamada, hükümetin güvenoyu almasının ardından 1 yıl içinde erken seçimleri düzenleme ve ekonomi ve sağlık alanında reform yapma gibi bir dizi vaatte bulundu.

ABD, Zurfi’yi desteklemek için bazı şartları olduğunu bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, halkın taleplerini karşılaması ve yolsuzlukla mücadele etmesi şartıyla Zurfi’yi destekleyeceklerini söyledi.

Washington ilk kez bir başbakan adayına şartlı destek açıklamasında bulunuyor. Ülkedeki siyasi taraflarla hükümet kurma görüşmelerine henüz başlamayan Zurfi’nin, ikinci vatandaşlığından (ABD vatandaşlığı) çıkmak için herhangi bir girişimde bulunmaması da ‘nabız yoklaması’ olarak görülüyor. Nitekim Zurfi’nin selefi Muhammed Tevfik Allavi, hükümet kurma görevini teslim alır almaz İngiltere vatandaşlığından çıkmak için başvuruda bulunmuştu.

Zurfi’ye yakınlığıyla bilinen Iraklı siyasetçi Haydar el-Molla, Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, “Zurfi’nin başlıca Şii partilerin kendisini reddetmesinin üstesinden gelebileceğini düşünüyorum. Zurfi’nin halihazırda güç bir durumda olduğunu kabul ediyorum. Ancak durum henüz kontrolden çıkmış değil. Kendisine itiraz edenleri ikna etme kabiliyetine sahip olduğu kanaatindeyim. Irak’ın içinde bulunduğu kriz çatışmayı kaldırmaz. Dolayısıyla Zurfi’nin hükümet kabinesinden önce durum değerlendirmesi yapıp itiraz edenleri ikna etmesi gerekir” dedi.

Sairun Koalisyonu lideri Mukteda es-Sadr, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Adayın ilkelere uygun olup olmadığı biz Iraklıların karar vereceği bir durum, başkasının değil. Adayın doğru mekanizmalar doğrultusunda seçilip seçilmediği sadece Irak’ı ilgilendirir. Komşu ve diğer ülkelerdeki dostlarımızın ve özellikle de işgal ülkesinin müdahalesine gerek yok” diye yazdı.

Sadr, “Genel itibariyle, bu ya da diğer adaylar hakkında bir görüş bildirmeyeceğim, benim tek umursadığım Irak’ın egemenliği” ifadelerini kullandı.

Sünni ve Kürt cephesi ise Zurfi’ye destek verirken, Ammar el-Hakim’in liderliğindeki Ulusal Hikmet Hareketi, Cumhurbaşkanı Salih’in Zurfi’yi yetkilendirme mekanizmasına itiraz etti.

Ulusal Hikmet Hareket, yaptığı açıklamada, Irak’ta Anayasa ve siyasi sürecin dayandığı temel yapılara saygı duyulması gerektiğini vurguladı.

Hareket, açıklamanın devamında Salih’in hükümet kurma yetkisini, siyaset sahasındaki temel aktörleri görmezden gelerek vermesini kabul etmediklerini belirtti.

Şarkul Avsat