Umman, sınırlarını kapattı ve toplu ulaşımı durdurdu

Umman Devlet medyasının yaptığı açıklamada, Üst Düzey Koronavirüs Komitesi’nin aldığı kararın ardından sınırların kapatıldığı ve tüm toplu taşıma araçlarının çalışmasının askıya alındığı duyuruldu.

WAF News, Twitter’da Çarşamba günü ‘’Yarın itibariyle sadece Ummanların ülkeye girmesine izin verilecek ve hiçbir Umman’ın yurt dışına seyahat etmesine izin verilmeyecek’’ ifadesiyle duyuruda bulundu.

ÜLKEDE YENİ ÖNLEMLER ALINDI

Salı akşamı yapılan toplantıda Umman Üst Düzey Koronavirüs Komitesi, ülkede pandeminin etkisini azaltmak için ve virüsün yayılmasını sınırlamak için bir dizi yeni önlem açıkladı.

Umman Ulaştırma Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabındaki açıklamasında ‘’Yeni bir duyuru yapılana kadar, Umman Sultanlığı’ndaki tüm toplu taşıma araçlarının çalışması askıya alınmıştır’’ ifadesi yer aldı.

TOPLU ETKİNLİKLER İPTAL EDİLDİ

Umman Üst Düzey Koronavirüs Komitesi ayrıca pazarlara, alışveriş merkezlerine, restoranlara, turistik yerlere, camilere, spor merkezlerine ve kültür kulüplerine Çarşamba günü öğleden sonrası itibariyle kapanma emri verdi. Karara göre, konferanslar ve diğer toplantılar da askıya alınacak, sadece marketler, eczaneler, klinikler ve optik dükkanlar açık kalacak.

Umman Havayolları, bu ayın başından bu yana yolcularda yüzde 60’tan fazla düşüş yaşadığını açıkladı. Geçtiğimiz Pazar günü, havayolu; personelinin yaklaşık yüzde 40’ından evde kalmalarını ve yıllık izinlerini kullanmalarını istedi. Öte yandan mevcut yolcu sayıları düşerken, Maskat Havaalanı da üç yolcu salonundan birini kapattı.

Havalimanı sözcüsü, durumun Mart ayının sonuna kadar düzelmemesi durumunda ikinci bir salonu daha kapatacaklarını ve sadece birini işler durumda bırakmayı düşündüklerini söyledi.

UMMAN’DA 12 HASTA İYİLEŞTİ

Umman, şimdiye kadar 12 kişinin iyileştiği 33 koronavirüs vakası bildirdi. Umman’da ilk iki virüs vakası; 24 Şubat’ta teyit edildi ve bu vakaların yakın zamanda bölgede salgından en kötü etkilenen ülke olan İran’dan dönen iki Ummanlı kadın oldukları açıklandı.

Geçen Ocak ayında Sultan Kabus bin Said’in ölümünden sonra yerine geçen Sultan Heysem bin Tarık, salgınla ilgili çalışmalar yapacak bir üst düzey komite oluşturdu.

Koronavirüs salgını, Perşembe günü teyit edilen 208 bin 221 vaka ve toplam 8 bin 272 ölümle dünya çapında 170’den fazla ülkeyi etkilemeye devam ediyor.

The National