Irak’ta yeni hükümet kurma ümidi İran engeline takıldı

Irak’ta yeni hükümet kurma yetkisinin Adnan ez-Zurfi’ye verilmesinin üzerinden 3 gün geçti. Bu süreçte İran’a yakın silahlı milis örgütlerin yanı sıra önde gelen Şii partilerin Zurfi’ye karşı üst üste yaptığı itiraz açıklamaları, hükümet krizinin biteceğine dair iyimser ifadeler kullanmanın mümkün olmadığını gösteriyor.

Zurfi, birçok siyasi tarafla resmi olmayan müzakerelere başladı.

Siyasi bir kaynak, Zurfi’nin ilk hedefinin, ‘kendisine yetki verilmesini reddeden İran eksenindeki taraflarla arabulucular üzerinden iletişime geçmek’ olduğunu söyledi.

Kaynak, “Zurfi, kendisine yönelik itirazlar karşısında şok oldu. Çünkü kendisini reddeden Şii partilerin milletvekilleri Zurfi’ye yetkinin verildiği törene katıldılar” diye konuştu.

Kaynak, Zurfi’den önce hükümet kurma görevi verilen Muhammed Tevfik Allavi’nin yetkiyi almasının ardından yaptığı konuşmada kullandığı sert ifadelerin aksine Zurfi’nin daha ılımlı bir üslup kullandığını söyledi. Nitekim Allavi, Mart ayının başında güvenoyu oturumu için mecliste çoğunluğun sağlanamamasının ardından hükümet kurma görevinden çekildiğini ilan etmişti.

Kaynak, Zurfi’nin kendisine destek veren Şii Sairun Koalisyonu ile Kürt ve Sünni cepheyi bir nevi seferberliğe çağırma ihtimalinin olup olmadığı sorusuna, “Kürt ve Sünni cephenin kriz hükümetine doğru gidilmesini isteyeceğini sanmıyorum. Ayrıca Zurfi’nin Kürt ve Sünni cephesiyle herhangi bir uzlaşı yapmadan önce Şii partileri kendisine destek vermeye ikna etmesi gerekir. Şu anki süreçte önce Kürt ve Sünni cephe ile masaya oturmak, Irak’ın mücadele ettiği koronavirüs krizi ve petrol fiyatlarındaki düşüş göz önüne alındığında, sadece zaman kaybı olur. Kürt ve Sünni cephenin kriz hükümeti seçeneğine yöneleceğini sanmıyorum. Çünkü Şii cephe içindeki kriz çözülmediği müddetçe ulusal bir konsensüs sağlanamaz” diye yanıt verdi.

Irak’ın eski Başbakanı Nuri el-Maliki’nin liderliğindeki Kanun Devleti Koalisyonu, dünkü açıklamasında Bina Koalisyonu çatısı altındaki 170’i aşkın milletvekilinin Zurfi’nin yetkilendirilmesini reddettiğini bildirdi.

Kanun Devleti Koalisyonu Sözcüsü Bahaddin en-Nuri, basına yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı;

“İki gün önce Ulusal Hikmet Hareketi ile Bina Koalisyonu çatısı altındaki siyasi partiler bir toplantı düzenledi. Toplantıdan sonra yapılan ortak açıklamada, Adnan ez-Zurfi’yi aday gösterme ve hükümet kurma yetkisi vermede takip edilen mekanizma konusundaki reddedici tavrımızı ilan ettik. Bina Koalisyonu meclisin en büyük grubu olarak Cumhurbaşkanı Berhem Salih’ten Zurfi’ye yetki verme sürecinde takip ettiği mekanizmayı açıklama talebinde bulundu. Cumhurbaşkanı, kanun ve anayasa koruyuculuğu görevini yerine getirmek yerine anayasayı ihlal etti ve ülkeyi siyasi krize sürükledi.”

Nuri, 329 milletvekili bulunan mecliste Bina Koalisyonu çatısı altındaki 170’i aşkın vekilin Zurfi’yi reddettiğini ve Zurfi meclisten güvenoyu alsa bile söz konusu vekillerin hükümette yer almayacağını söyledi.

Irak siyaset sahnesinde tüm bu gelişmeler yaşanırken, askeri alanda da ABD güçlerinin Irak’ın batısındaki üslerden çekilmeye başladığı bildirildi.

ABD Irak’taki El Kaim üssünü boşalttı

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığı Sözcüsü Tahsin el-Hafaci, ABD askerlerinin Irak’ın batısındaki Enbar vilayetinde bulunan El-Kaim Askeri Üssü’nden çekildiğini ve yerini Iraklı güçlere bıraktığını açıkladı.

Hafaci, ABD askerlerinin önümüzdeki günlerde Musul’daki El-Kayyara Üssü ve Kerkük’teki K1 Askeri Üssü’nden de çekileceğini bildirdi.

Şarkul Avsat