Çağdaş Arap resim ve fotoğraf sanatından nefis örnekler

Sotheby’nin 24 Mart’ta yapılması planlanan “20. Yüzyıl Sanatı/Orta Doğu” müzayedesinden önemli eserleri sizler için derledik.

ŞAFAKTA PİRE LİMANI / MAHMOUD SAİD

Sotheby’s tarafından düzenlenen müzayede, 1949’da Yunanistan’daki Pire Limanı’nı tasvir eden İskenderiyeli ressam Mahmoud Said’in eserine ev sahipliği yapıyor. Mahmoud Said Mısır modern sanat hareketinin kurucusu olarak kabul ediliyor. Bu yüzden bu eser büyük öneme sahip. Eserin yarım milyon dolara satılması bekleniyor. Müzayedenin tanıtım broşüründe eser için, ‘’Eserde Said’in dünyevi sükuneti hissediliyor. Eser kompozisyonunda yer alan çeşitli unsurları arasında uyumlu bir dengeyi korunuyor. Sanatçı, bu resimde deniz, dağlar ve ağaçların eşsiz güzelliğini ve ihtişamını vurgulamak için şafak saatini seçmiş. Mahmoud Said eserinde limanın doğasını ve büyüsünü zarif bir şekilde ifade ederek görkemli bir manzara yaratmış’’ ifadeleri yer alıyor.

İSİMSİZ / BAYA MAHİEDDİNE

Ünlü Cezayir sanatçısı Baya Mahieddine’nin çalışmasının, Picasso’nun “Cezayir Kadınlar” adlı resim serisinin etkisinde kaldığı belirtiliyor. Baya Mahieddine, kendi kendini yetiştirmiş bir sanatçı. Mahieddine, beş yaşında yetim kaldı ve hiç okula gitmedi. Sanatı genellikle ‘naif’, ‘sürrealist’ ve kimi zaman ‘ilkel’ olarak tanımlandı. Mahieddine, anavatanının geleneksel aşiret sanatı yanısıra Picasso’nun tekniklerinden de çok etkilendi (1948’de onunla çalışmaya davet edildi). Sotheby’ye göre, ‘’Picasso, Baya’nın estetiğini, özellikle de renk ve çizgi kullanımını beslerken Baya’nın kültürel canlılığı Picasso için yaratıcı bir can damarı görevi gördü.’’ 1990’lara ait bu eserin açık artırmada 10-15 bin dolar arasında satılması bekleniyor.

İSİMSİZ / MAİM İSMAİL

Naim İsmail, ağabeyi Adham gibi Suriye’nin en önemli ressamlarından biri ve Barjeel Sanat Vakfı’na göre ‘’Suriye’de görsel kültür yoluyla ulusal bilinç duygusu geliştirme hareketine katkıda bulundu.’’ Naim İsmail’in eserlerinde genellikle İslami etkiler, geometrik desenleri ve genellikle anavatanındaki günlük yaşamın tasvirleri yer alır. 1960 yılına ait bu eserin açık artırmada 22 bin dolar satış fiyatına ulaşması bekleniyor.

ÇİFTÇİ AİLESİ / MAHMOUD SABRİ

Iraklı sanatçı bu eserini 1953 yılında Moskova’da yaptı. Eser, işçi sınıfının ve mülksüzleştirilenlerin karşılaştığı zorlukları vurgulamak için ressamın yaptığı çalışmalardan sadece biridir. Sotheby, ‘’Mahmoud Sabri, Irak’taki geniş kapsamlı sosyal ve ekonomik değişimler sırasında yaşlandı ve sürekli yoksulluk ve sosyal adaletsizliğin gerçeklerini tasvir etmeyi taahhüt etti ve umut mesajları vermekten hiç vazgeçmedi.’’
Eserin, açık artırmada 120-185 bin dolar getirmesi bekleniyor.

HİNDİİİ / HASSAN HACCAJ

Faslı sanatçının göz kamaştırıcı portföyünden tipik bir eser olan “Hindiii” şarkıcı, oyuncu ve sanatçı Hindi Zahra’nın bir portresi. Haccaj’ın geçen yıl Arab News’a söylediği gibi, konularının çoğu  sanatçının ona ilham veren ve bir çeşit yeteneğe sahip arkadaş ve dostlarından oluşuyor. Hindi Zahra; Arkadaşı Hassan Haccaj için ‘’Farklı vizyonlarımız var ama ortak bir Fas sevgimiz var. Onu çok seviyorum çünkü insanları kendilerini ifade etmeye teşvik ediyor’’ diye konuşuyor.

KUYU / LAİLA SHAWA

Filistinli sanatçı, bu yağlıboya tabloyu 1967 yılında Beyrut’tayken, İsrail ve Mısır, Ürdün ve Suriye arasındaki Altı Gün Savaşı’ndan kısa bir süre sonra yaptı. Müzayede kataloğunda eser ile ilgili olarak ‘’Yakan güneşin altında geleneksel kıyafetleriye su çömleği olan üç kadın, maskülen çizgilere sahip bir caminin yanıbaşındaki kuyunun önünden geçip gidiyorlar’’ ifadesini okuyoruz. Eserin açık artırmada 30 bin dolara alıcı bulması bekleniyor.

YATAĞIM, FİFİ ABDOU / YOUSSEF NABİL

Mısırlı fotoğraf sanatçısı kariyerinin çoğunu ünlü portreleri yaratarak geçirdi. Youssef Nabil, Mısır sinemasının altın çağı döneminden çok etkilendi ve kullandığı sıradışı karakterler sayesinde fotoğraflarında her zaman bir foto-roman havası hissedilmekte. 2000 yılında çekilen bu portre, Mısırlı aktris ve dansöz Fifi Abdou’ya ait ve açık artırmada 5 bin ila 7 bin 400 dolar arasında bir fiyata ulaşması bekleniyor.

Arab News