Çocuklarınızı evde ekran olmadan eğlendirmenin yolları

Dünya çapındaki virüs salgını nedeniyle okullar, parklar, sinemalar kapandı. Büyükler olarak çocuklarımızın evde ve güvende olmasından mutluluk duyarken, ekran karşısında çok fazla kalmamalarını sağlamak  da zorlaşabiliyor.

İşte Netflix ve iPad, telefon ve laptopları  içermeyen birkaç fikir.

ÇIKARTMA KİTAPLARINA ÇIKARTMA YAPIŞTIRMAK

Birçoğumuz için, çıkartma kitapları çocukken sonsuz eğlence sağlardı. Popüler olan seçeneklerden biri; her yaş ve cinsiyete hitap eden renkli, temalı arka planlar üzerinde 150’den fazla yeniden kullanılabilir çıkartma ile bir sürü seçenek sunan Melissa & Doug kitapları. National Geographic Kids’in de binden fazla çıkartma ve etkinlik içeren bir kitap dizisi var. Bu markaların hepsi Amazon’dan sipariş edilebilir, yani satın almak için evden çıkmanıza gerek yok.

PLAY-DOH OYUN HAMURLARI

Bazı ebeveynler, çocukların kapalı mekanda eşyalarla oynamalarına izin verme fikrinde şaşkına dönebilir, ancak onları dağınık bırakmalarına izin vermek yerine saatlerce eğlendirmenin daha iyi bir yolu var mı? Başlamadan önce zemine eski bir çarşaf, kağıt veya havlu koyduğunuzdan emin olun, ardından parlak renk modelleme bileşiminden sayısız şekiller oluştururken hayal güçlerini göstermelerine izin verin. Çevrimiçi satın almak için de çeşitli paketler mevcuttur. Oyun hamuru temaları arasında çiftlik, mutfak, doktor ameliyatı ve hatta bir bebek köpekbalığı seti de bulunmaktadır.

LEGO SETLERİNİ ÇIKARIN

Halıda üstüne basacağınız bir lego parçasının olmamasına dikkat ettiğiniz sürece, Lego çok eğlenceli olabilir. Standart bir klasik parça ile işe başlayın, çocuklar zengin hayal dünyalarını gösterebilecekleri çok parçalı tema paketlerini seçebilirler. Özellikle Dubai’den ilham alan Burç Halife ve ufuk çizgisi setleri gibi seçenekleri çok beğeniyoruz.

BİRAZ RENK İYİDİR

Boyama etkinliği son yıllarda bir farkındalık arayan yetişkinler tarafından tercih edilmeye başlamış olsa da, çocuklarımızın hala sevdiği eski moda etkinliklerin başında geliyor. Boyama kitaplarında çocukların en sevdiği filmlerden TV programlarına kadar onları meşgul edecek çok sayıda çeşit bulunuyor.

YAPBOZ BULMACALAR VE MASA OYUNLARI

Bu, bir aile olarak katılabileceğiniz bir etkinlik türüdür. Seçenek çoktur; bin parçalı veya daha düşük küçük kolay bir yapboz alabilirsiniz. Masa oyunlarına gelince, hepimizin bir yerlerde tozunu alıp birlikte oynayabileceğimiz bir aile oyunu vardır; Scrabble veya Monopoly gibi.  Şimdi bu oyunları gün yüzüne çıkarmanın tam zamanı.

BİR KALE İNŞA EDİN

Çocukken bir kale inşa etmeyi kim sevmezdi ki? Mecazi olarak, küçüklerinizin etrafına ekstra koruma duvarları dikmek için daha iyi bir zaman olmamıştı. Büyük battaniyeleri ve çarşafları tutmak için birkaç sandalyeye ve içeride ekstra rahat hale getirmek için bol miktarda yastığa ihtiyacınız olacak.  Kalenizi bitirdikten sonra da ailecek ‘güvenli evinizde’ oturup keyfini çıkarabilirsiniz.

YEMEK YAPIN

Bu günler, çocuklarınıza mutfakta nasıl yaratıcı olmayı öğretmek için mükemmel bir zamandır. İster kek pişiriyor olun, isterse parça çikolata kurabiye için hamur çırpıyor olun ya da daha egzotik karışımlarla damaklarını test edin, küçük yardımcılarınızın yaşlarına ve becerilerine bağlı olarak karıştırmasını, tatmasını ve bir şeyler yapmasını sağlayın. Sonuç belki biraz şüpheli sonuçlanabilir, oluşacak curcuna sabrınızı test edebilir, ancak süreçte çok eğleneceğiniz garanti.

The National