Dubai’de koronavirüse karşı online psikolojik destek hizmeti başladı

Dubai’de online psikolojik destek sunan psikologlar üzerindeki kısıtlamalar, karantina altındaki danışanlarına hizmet sunmaları için kaldırıldı.

Koronavirüs salgın öncesi, online danışmanlık, fiziksel danışmanlıktan farklı bir kategoride yer alması nedeniyle bazı sigorta şirketleri yeni bir ödeme planını çıkarıyordu. Online danışmanlık, önceden belirlenmiş ödeme planı kapsamında yer almıyordu.

Bu kısıtlamalar, Dubai Sağlık Hizmet Şehri’ndeki (DHCC) klinikler için, karantinadaki danışanlarına hizmet sunabilmeleri gerekçesiyle kaldırıldı.

DHCC’de Alman Nörobilim Merkezi (German Neuroscience Centre-GNC)  başkanı Timo Brosic yapılan düzenleme ile ilgili şu bilgileri verdi:

“İnsanlar, karantinada olsalar bile bizim hizmetlerimize ihtiyaçları var. Online hizmetler bunu yapmanın en kolay yolu. Online danışmanlık yeni bir hizmet değil. Biz aynı doktorlar ve psikologlar, online kliniklerle aynı hizmeti sunuyoruz. Bunu yapmadan, bu insanlar genellikle tedavi altında oldukları ve ilaç kullandıkları için kötü bir süreç geçirebilirdi. Bunun ne kadar süreceğini bilmiyoruz. Sınırlı fiziksel etkileşim olmasına rağmen hala bu insanlara destek sunmamız gerekiyor.”

Dubai Sağlık Hizmeti Otoritesi yetkililerinden Dr. Ramazan Al Bluşi, “Sağlık otoriteleriyle, ortaya çıkan bu durumla ilgili hazırlıklarımızı artırmak ve gerekli adımları atmak için yakından çalışıyoruz.  Bu çalışmalar, halkın ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlayabilmemize yardımcı olacak” dedi.

The National