BAE hayvanat bahçeleri, yapay zeka teknolojisini kullanacak

Deri ve yüz tanıma teknolojisini kullanan hayvan tanımlama yazılımı, Al Ain Hayvanat Bahçesi’nde savunmasız türlerin korunmasına yardımcı olmak için test ediliyor.

Hayvanat bahçesinin nadir üyelerinden Arap kum kedileri, Humboldt penguenleri ve Dama ceylanlarına ait binlerce fotoğraf, yeni bir yapay zeka destekli tanıma programına yüklendi. Yazılım, hayvan bakıcılarının cep telefonu ile bir hayvanın fotoğrafını çekmesine olanak tanıyor ve daha sonra hayvanat bahçesi veri tabanında mevcut bilgilerle eşleştirilebiliyor. Sistem, bakıcıların hangi hayvanların üreme için uygun olduğunu veya hangilerinin hastalık veya davranış değişikliği belirtileri gösterebileceğini belirlemelerine yardımcı olacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Al Ain Hayvanat Bahçesi’nin Genel Küratörü olan eski bir saha araştırmacısı Myyas Al Qarqaz, ‘’Özellikle Arap kum kedileri, Humboldt penguenleri ve Dama ceylanlarına; türleri dünyada kritik tehlike altında oldukları için öncelik veriyoruz. Umarım, bu yapay zeka programı bu hayvanları hayvanat bahçesinde günlük olarak yönetmemize yardımcı olacak. Süreç, hayvan bakıcıları bir sorun fark ettiğinde hayvanı kontrol etmek için yakalamaya çalışmaktan daha hızlı olacak. Sayılarındaki büyük düşüşü göz önünde bulundurarak bu yöntemi nasıl geliştirebileceğimizi görmek aynı zamanda hayvanların genetiklerini incelememize yardımcı olacak’’ dedi.

ARAP KUM KEDİLERİ

Al Ain Hayvanat Bahçesi, dünyadaki en büyük Arap kum kedileri topluluğuna sahip. Arap kum kedileri kumlu ve kayalık çöllerde, sudan kilometrelerce uzakta hayatta kalabilecek şekilde evrimleşmiş hayvanlardır. Kalın ve tüylü postları sayesinde çöl ortamının ekstrem özelliklerine karşı koyabilirler. Çok sıcak ve çok soğuk ortamlarda rahatlıkla yaşayabilirler. Arap kum kedileri, Kuzey Afrika ve güney batı ile Orta Asya’nın çöllerinde bulunuyor.

Sahra-altı Afrika’da Çad ve Sudan’da bulunan Dama ceylanları da tehlike altında olan hayvanlardan. Dama ceylanlarından vahşi doğada 100 taneden az kalmış. Al Ain Hayvanat Bahçesi’nde 80’den fazla Dama ceylanı bulunuyor  her biri yüz ve ten renkleri ile beraber yazılımın veritabanında yer alacak.

Humboldt penguenleri de Güney Amerika’da bulunur. Peru ve Şili’nin vahşi doğasında olduğu düşünülen 12 binden az olan bu penguenlerin az üreme nedeniyle sayılarının günden güne azaldığı belirtiliyor.

Nadir bulunan Arap kum kedilerinin binlerce fotoğrafı yeni yapay zeka yazılımına yüklenecek

Myyas Al Qarqaz, ‘’Sistem eğer başarılı olursa, sahip olduğumuz diğer tüm türler için bunu uygulamak istiyoruz. Bu, bölgedeki diğer hayvanat bahçeleri için faydalı olabilecek öncü bir proje ve koruma düşüncemizin büyük bir parçası.

Öte yandan bu bizim temel değerimiz. Hayvanat bahçelerinin algısını ve geçmişte neler olduğunu değiştirmek istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz’’ dedi.

ÖZEL TESTLERİ İÇEREN BİR FORMAT

Dünyada bir yerde tutulan hayvanlar hakkında bilgi Zoolojik Bilgi Yönetim Sistemi aracılığıyla paylaşılıyor. Al Ain’de özel testleri de içeren bu format, her bir hayvan için yüzlerce fotoğraf çekerek her hayvan için dijital bir profil oluşturacak. Yazılım, görüntüyü söz konusu hayvan için bir kimlik olarak tanıyacak. Oluşturulan zoolojik profil sayesinde hayvanların geçmişlerine, yaşlarına, cinsiyetlerine ve diğer ilgili tüm bilgilere kolaylıkla erişilebilecek. Örneğin, bir sorun olması durumunda veya hayvanın belirli bir tedavi ya da kontrolde olması durumunda otomatik mesajlar da hayvan bakım ekibine gönderilecek. Yazılımla ayrıca her bir hayvanın genetik özellikleri ve geçmişi haritalandırılarak, daha başarılı üremenin teşvik edilmesi de planlanıyor.

Hayvanat bahçesinin Bilgi Teknolojisi Direktörü Ahmed Karama Al Ameri, ‘’Yapay zeka sistemleri hayvanın verilerini, tıbbi koşullarını, ihtiyaçlarını doğru ve kolay bir şekilde izleyebilir. Sistem, daha önceleri hasar veya kaybolan sensörlerin takılmasına dayanan geleneksel yöntemleri kullanırken karşılaştığımız zorlukların oluşmamasını sağlayacak’’ diyor.

Al Ain Hayvanat Bahçesi, Abu Dabi Hükümeti ve IBM’in dijital sisteminin geliştirilmesinden sorumlu olan Abu Dhabi Dijital Otoritesi ile ortaklık anlaşmaları imzaladı.

Ahmed Karama Al Ameri, ‘’Şimdiye kadar, doğruluk oranımız yaklaşık yüzde 89, bu yüzden sistemi mükemmelleştirmek için daha fazla çalışacağız. Hayvanat bahçemizdeki özellikle bu üç türün her biri zoolojik ve akvaryum koruma – yetiştirme programı için stratejik bir hedef. Eğer bu sistem başarılı olursa, yazılım diğer hayvanat bahçelerine de satılabilir’’ diyor.

The National