BAE’de kadınlar spor alanında güçleniyor

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) kadın sporcuları, tüm oyunlarda kadın takımları kurarak ve en iyi antrenörleri kullanarak atletik yeteneklerini bir oyuncu olarak geliştirmek için devletten büyük destek alıyor.

Bu amaçla kurulan Fatıma Bint Mübarek Kadınlar Spor Akademisi, bir dizi program ile BAE’li kadın sporcuların yeteneklerini erken yaşta farketmeleri ve her türlü eğitim, öğretim ve idari destek ile iç ve dış ortaklıklar sağlayarak, kadınların konumunu geliştirmek ve performanslarını her yönden geliştirmek için farklı girişimler ve yerel, bölgesel ve uluslararası şampiyonaların düzenlenmesi için çalışıyor.

Akademi ayrıca, dünya çapında kadın sporunda en parlak isimlerin konuk olduğu ve başarılarını sergileyerek yeni nesil oyunculara ilham verdikleri Abu Dabi Uluslararası Üstün Sporcu Kadınlar Konferansı’nın düzenlenmesine katkıda bulunuyor.

Öte yandan, BAE’li ve Arap sporcu kadınların, 2012 yılında başlatılan Fatıma bint Mübarek Spor Ödülü ile başarıları takdir ediliyor. Ayrıca en iyi araştırma ve çalışmalarla tanınan araştırma merkezleri ve akademileri, yetenekli sporcu kadınların başarılarını ödüllendirmek ve onları spor alanında geliştirmek için çeşitli programlar düzenliyor.

BAE’Lİ KADINLAR SPORU BENİMSEMİŞ DURUMDA

BAE’li kadınların sporu benimsemesinin göstergelerinden biri, spor federasyonları, organizasyonları ve komiteleri oluşturmada yer almaları ve uluslararası başarılı deneyimlerden faydalanmak ve onları en iyi şekilde görmeleri için BAE’li kadınların uluslararası konumlarını desteklemeleri ve kendilerini geliştirmeleri için başarılı bir model sağlanması oldu.

Bu büyük rol ve devletin sporcu kadınları destekleme çabası ışığında, BAE’li kadınlar bu desteği sahada başarılara dönüştürmeyi başardı. Geçen yıl, Temmuz ayında New York’ta düzenlenen İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki üye ülkelerin uluslararası konferansı sırasında Birleşmiş Milletler’deki BAE Özel Olimpiyatları’nda BAE’li engelli kadın sporcu Şeyha el-Kasimi başarılı bir konuşma yaptı. Bu konuşmasının ardından Şeyha Kasımi, Uluslararası Özel Olimpiyatlar’ın dünya liderlerinden ve büyükelçilerinden biri seçildi.

Öte yandan, ju jitsu sporunda BAE şampiyonu Reem Abdulkerim el-Haşimi, geçen yıl nisan ayında Abu Dabi’de 11.si düzenlenen ju jitsu kadınlar dünya şampiyonasında altın madalya kazanmayı başardı ve uzay mühendisliği okuyan ve çeşitli kıtalarda dünya şampiyonasına hak kazanan biri olarak tarihe geçti.

Aynı şekilde Ju jitsu sporunda BAE, Aşvak el-Huri’nin bir savaş oyununda ilk uluslararası Arap ve Körfez bilgeliği ünvanını almasıyla bir başka başarı daha elde etti.

BAE engelli kadın şampiyonları, söz konusu tarihte Dünya Özel Olimpiyatlar Oyunları ile başlayıp Dünya Engelliler Şampiyonası ile biten iki şampiyonada BAE’li kadınlar birçok sporda ön sıralarda yer almak için yarıştı. BAE’li kadın sporcu Nura el-Ketbi, paralimpik oyunlarında büyük başarı elde ederek 2020 Tokyo Olimpiyatları için kalifikasyonu garanti etti. İki scepter ve gülle atma oyununa sahip atletizmde, bu yıl Dubai’de düzenlenen Atletizmde Dünya Şampiyonalarının elde ettiği etkileyici sayılarla ve meslektaşı Siham er-Raşidi ile birçok madalya kazandı. Aynı şekilde, Meryem Matruşi, cirit ve gülle atma sporunda benzeri görülmemiş sayılar elde etti.

Sürekli destek ve gelişmiş kümülatif eğitim programları için bir yatırım olarak, ortaya çıkan oyuncu Latifa el- Huseyni melektaşlarıyla birlikte, geçen Aralık ayında  düzenlenen mübareze şampiyonasında bir floresan silahla altın madalya kazandı.

Geçen yıl Kuveyt’teki 6. Körfez Kadın Oyunları’nda, BAE’li kadınlar madalya sayısında rekor kırmayı başardı. 24 altın 14 gümüş ve 18 bronz madalya olmak üzere 56 renkli madalya ile çeşitli oyunlarda birçok yeni başarı kaydetti. BAE atletizm, basketbol, ​​voleybol, hentbol, ​​futbol salonları, tekvando, okçuluk, bowling, eskrim ve engelliler için atletizm olmak üzere 10 maçta 142 oyuncudan oluşan bir spor heyetine katıldı ve katılan tüm sporcular başarılı oldu. Engelli sporcular, 19 altın, 6 gümüş ve 5 bronz ile 28 renkli madalya ile atletizm yarışmalarında başarı kaydetti ve eskrim şampiyonları 11 renkli madalya ile Körfez yarışmalarını tamamladı.

Karate oyununda BAE şampiyonu Fatima Hasif, Asya Gençler Şampiyonası’nda olağanüstü bir büyükelçiydi, üst üste ikinci yıl için Doğu Asya şampiyonlarına karşı kazandığı zaferden sonra Malezya başkentinde Jakarta’da düzenlenen yarışmalarda altın madalya kazandı.

Otomobil yarışlarında, BAE’li kadın sürücü Amina el-Kubaisi, Yas Marina Circuit’te geçen yıl Kasım ayında Formula 1 Grand Prix’inin aralarında düzenlenen Formula 4’teki ilk yarışta benzeri görülmemiş bir tarihsel zafer elde etti.

WAM